سبد محصولات پتروشیمی متنوع می‌شود

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تنوع محصولات پتروشیمی ایران با بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی افزایش می‌یابد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، علی‌اصغر گودرزی‌فراهانی با اشاره به اینکه همه طرح‌های در حال اجرای صنعت پتروشیمی براساس پیشرفت فیزیکی و پیش‌بینی زمان راه‌اندازی در قالب طرح‌های جهش دوم و سوم تقسیم‌بندی شده‌اند، اظهار کرد: انتظار داریم که طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی که پیشرفت‌های بسیار خوبی نیز دارند تا پایان سال 1400 و در واقع تا پایان برنامه ششم توسعه به نتیجه برسند که براساس آن ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به 100 میلیون تن در سال می‌رسد.

وی با اشاره به پیشرفت بسیار مطلوب بعضی از طرح‌های جهش سوم صنعت پتروشیمی، افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال 1404، جهش سومی در مقدار تولید محصولات پتروشیمی رخ می‌دهد که با تحقق آن ظرفیت تولید کحصولات پتروشیمی به سالانه 133 میلیون تن خواهد رسید.

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه تنوع محصولات پتروشیمی پس از بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم و سوم پتروشیمی افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، ادامه داد: تأمین نیاز داخل در اولویت شرکت ملی صنایع پتروشیمی است و پس از تحقق این جهش‌ها می‌توان محصولات وارداتی با مصرف بالا را در داخل تولید کرد.

گودرزی‌فراهانی تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزون بر دریافت خوراک از بالادست و تکمیل زنجیره و جلوگیری از خام‌فروشی، برای متنوع‌ کردن سبد محصولات صنعت پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش نیز گام برمی دارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد محصولات اصلی تولیدی از 90 محصول کنونی به 105 محصول در پایان سال 1404 می‌رسد، گفت: : با متنوع‌ کردن محصولات سبد پتروشیمی، مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دست پتروشیمی نیز تأمین می‌شود و و نیاز داخل به بعضی از محصولات مانند آکریلونیتریل که هم‌اکنون وارد می‌شود، تامین خواهد شد.

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای مجتمع‌های پتروشیمی، گفت: 2 برنامه برای مجتمع‌های پتروشیمی در دستور کار است؛ نخست تلاش می‌شود تولید مجتمع‌ها به ظرفیت اسمی برسند، دو اینکه از طرح‌های توسعه‌ای و ساخت واحدهای جدید با خوراک تولیدی خود مجتمع‌ها استقبال می‌شود و برای صدور مجوز اجرای آنها سختگیری نخواهد شد.

کد خبر 293940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =