۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  • کد خبر: 295275
تجارت جهانی ال‌ان‌جی در سال ۲۰۱۹

تجارت جهانی گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) تا پایان ماه ژوئیه ۲۰۱۹ (تیر - مرداد) براساس گزارش دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز نسبت به مدت مشابه پارسال با ۱۳ درصد افزایش به ۲۰۳.۴ میلیون تن رسید. با این حال اعتدال دمای هوا، افزایش سطوح ذخیره‌سازی گاز و افزایش تولید برق از منابع هسته‌ای در منطقه آسیا سبب شد واردات ال‌ان‌جی این منطقه با ۳ درصد رشد نسبت مدت مشابه پارسال به ۱۴۰ میلیون تن محدود شود.

با وجود رشد واردات ال‌ان‌جی چین در ۶ ماه ابتدایی ۲۰۱۹، واردات ال‌ان‌جی ژاپن، کره جنوبی و تایوان تحت عوامل یادشده کاهش یافت. در این شرایط رشد ضعیف تقاضای منطقه آسیا سبب افزایش ورود محموله‌های ال‌ان‌جی به منطقه اروپا و تنزل قیمت‌ها در این منطقه شد. واردات ال‌ان‌جی منطقه اروپا طی این مدت با 86 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به ۴۳.۹ میلیون تن رسید که این موضوع سبب کاهش فاصله قیمتی تک‌محموله‌ها در این منطقه شد.

سهم کشورهای جی‌یی‌سی‌اف در تجارت جهانی ال‌ان‌جی

از سال ۲۰۱۲ تاکنون سهم کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف از تجارت جهانی ال‌ان‌جی روندی نزولی داشته است. در سال ۲۰۱۸، سهم کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف از ۶۷ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۵۲ درصد تنزل یافته است. افزایش صادرات ال‌ان‌جی کشورهای غیر جی‌یی‌سی‌اف از جمله آمریکا و استرالیا از مهم‌ترین عوامل کاهش سهم کشوهای جی‌یی‌سی‌اف در تجارت جهانی ال‌ان‌جی و به‌ویژه از سال ۲۰۱۶ و از زمان به بهره‌برداری رسیدن مجتمع‌های تولید ال‌ان‌جی در آمریکاست. در این میان کاهش سهم صادرات ال‌ان‌جی به منطقه آسیا از مهم‌ترین عوامل تنزل سهم کشورهای عضو مجمع در تجارت جهانی ال‌ان‌جی در سال ۲۰۱۸ است.

در سال ۲۰۱۸ صادرات کشورهای جی‌یی‌سی‌اف تحت تاثیر افزایش صادرات ال‌ان‌جی استرالیا به کشورهای منطقه آسیا از ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۴۳ درصد کاهش یافته است. با وجود افزایش حجم صادرات کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف طی سال‌های ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۸، اما سهم کشورهای عضو از صادرات به این منطقه روندی نزولی داشته است. این در حالی است که از سال ۲۰۱۵ به بعد سهم استرالیا با به بهره‌برداری رسیدن مجتمع‌های جدید تولید از جمله مجتمع گورگون از صادرات ال‌ان‌جی به کشورهای این منطقه افزایش یافته و با شروع بهره‌برداری از مجتمع‌های ال‌ان‌جی آمریکا در سال ۲۰۱۵، صادرات ال‌ان‌جی این کشور نیز به منطقه آسیا روندی صعودی طی کرده است. انتظار می‌رود با به بهره‌برداری رسیدن سایر مجتمع‌های جدید ال‌ان‌جی آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۰ این روند با رشد بیشتری ادامه خواهد یافت. افزایش صادرات ال‌ان‌جی آمریکا بر صادرات کشورهای جی‌یی‌سی‌اف به منطقه آمریکای جنوبی نیز تاثیر منفی داشته و سهم کشورهای جی‌یی‌سی‌اف در این دوره از ۸۶ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۶۱ درصد در سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است.

تاثیر منفی تنش تجاری چین و آمریکا بر واردات ال‌ان‌جی

به دنبال افزایش تنش تجاری بین آمریکا و چین و تاثیر منفی آن بر اقتصاد چین، رشد واردات ال‌ان‌جی این کشور در سال جاری روندی نزولی داشته است. این در حالی است که چین سیاست تشویق مصرف‌کنندگان بخش خانگی به مصرف گاز در بخش الکتریسیته را به جای زغال‌سنگ پیگیری کرده است. در این رابطه این کشور قصد دارد تا پایان امسال مصرف ۵.۲ میلیون خانوار را از زغال‌سنگ به گاز و برق تغییر دهد.

از این رو انتظار می‌رود با توجه به این حجم از افزایش تقاضا در بخش خانگی گاز، واردات گاز از طریق خط لوله و محموله‌های ال‌ان‌جی افزایش یابد. با وجود این، امکان دارد به دلیل افت فعالیت‌های اقتصادی و کاهش فعالیت‌های بخش صنعت، تقاضای ال‌ان‌جی در این بخش کاهش یابد و در مجموع واردات ال‌ان‌جی این کشور تا پایان امسال روندی کاهشی داشته باشد.


مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت

کد خبر 295275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =