پیش‌نویس بیانیه پایانی پنجمین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف نهایی شد

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف یک روز پیش از برگزاری نشست سران جی‌یی‌سی‌اف در مالابو گینه‌ استوایی، پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست سران این مجمع را نهایی و تدوین کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدحسین عادلی روز پنجشنبه (هفتم آذرماه) در نشست فوق‌العاده وزارتی مجمع سازمان کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) در مالابو با تاکید بر اهمیت همکاری اعضا و جایگاه قاره آفریقا در توسعه مناسبات با این مجمع تاکید کرد و از میزبانی مطلوب گینه استوایی برای برگزاری رویدادهای دومین سمینار بین‌المللی گاز، نشست‌های تخصصی جانبی سمینار، نشست فوق‌العاده وزارتی و پنجمین نشست سران تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه این نشست، هر یک از وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف دیدگاه‌های خود را برای تهیه پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست سران عنوان و آن را برای تحویل به نشست سران نهایی کردند.

در نشست فوق‌العاده وزارتی جی‌یی‌سی‌اف که کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، جمهوری اسلامی ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات و ونزوئلا، به عنوان ١٢ عضو اصلی  و آنگولا، جمهوری آذربایجان، عراق، قزاقستان، نروژ، عمان و پرو، به عنوان اعضای ناظر حضور داشتند، عادلی، نماینده وزیر نفت ریاست هیئت ایرانی شرکت کننده در این نشست را به‌عهده داشت.

در حاشیه نشست فوق‌العاده وزارتی جی‌یی‌سی‌اف، نماینده وزیر نفت ایران با گابریل امباگا اوبیانگ لیما، وزیر معادن و منابع طبیعی گینه استوایی درباره همکاری‌های دوجانبه به‌ویژه در حوزه نفت و گاز گفت‌وگو کرد و با دیگر وزیران شرکت‌کننده در نشست به بحث و رایزنی پرداخت و به اتفاق اعضای هیئت ایرانی نیز از تأسیسات گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) گینه استوایی بازدید کرد.

بر اساس این گزارش، دومین سمینار بین المللی گاز روز چهارشنبه (ششم آذرماه) در شهر مالابو گینه استوایی با سخنرانی وزیر معادن و منابع طبیعی گینه استوایی و یوری سنتورین، دبیرکل جی‌یی‌سی‌اف برگزار شد؛ فرانچسکو پاسکوال اوباما ایسوئی، نخست وزیر گینه استوایی و شهردار مالابو از سخنرانان رسمی این سمینار بودند.

براساس این گزارش، پنجمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز امروز (جمعه، هشتم آذرماه) برگزار می‌شود، محمدرضا نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نماینده دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، در این نشست خواهد بود.

کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از سهم انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

کد خبر 295916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =