بیانیه پایانی پنجمین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف در مالابو منتشر شد

بیانیه پایانی پنجمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) دیروز (جمعه، هشتم آذرماه) به عنوان نتیجه این نشسست صادر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف)، بیانیه رسمی مالابو روز جمعه (هشتم آذرماه) به عنوان نتیجه پنجمین نشست سران کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف که در مالابو، پایتخت گینه استوایی، تشکیل شده بود، صادر شد.

بیانیه یادشده که پیش‌نویس آن در طول یک هفته نشست‌های کارگروه‌های وزارتی و سطح بالا تدوین شده بود، بر اهمیت حفظ حقوق حاکمیتی کشورهای عضو بر منابع گازی آنها، کمک به گذار به انرژی‌های پاک و تحقق اهداف توسعه پایدار، جذب سرمایه در پروژه‌های زیرساختی گاز، حمایت از همکاری میان کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف، ایجاد سازوکار قیمت‌گذاری و برخی اهداف دیگر تأکید می‌کند.

یوری سنتورین، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: یکی از مواضع جی‌یی‌سی‌اف این است که به‌طور مشخص شرایط و مفاد قراردادها میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را مشخص کند؛ جامعه ما تأکید می‌کند قیمت‌گذاری بر اساس شاخص‌گیری نفت باید در جهت منافع کشورهای عضو عمل کند.

وی افزود: تولیدکنندگان باید جریان درآمد مطمئن داشته باشند تا بتوانند سرمایه‌گذاری را تضمین کنند؛ با ارتباط میان قیمت‌گذاری و شاخص‌گیری، تلاش می‌کنیم شرایطی مطلوب برای تولیدکنندگان ایجاد کنیم تا تضمین شود پروژه‌های آنها اجرایی شود.

پنجمین نشست سران جی‌یی‌سی‌اف، نخستین موردی است که یک رویداد (این مجمع) در قاره آفریقا برگزار می‌شود و این مسئله نشان‌دهنده افزایش تلاش برای جذب کشورهای آفریقایی تولیدکننده گاز در مجمع است.

گابریل امباگا اوبیانگ لیما، وزیر معادن و مواد هیدروکربوری گینه استوایی، گفت: موزامبیک و تانزانیا کشف‌های بزرگ گازی داشته‌اند و بنابراین، بسیاری از کشورهای آفریقایی منابع خود را دارند و باید یاد بگیرند خودشان آنها را مدیریت کنند. هدف این نشست این است که کشورهای آفریقایی بیشتری را جذب کند و این، اعضای ما را بیشتر می‌کند.

بیانیه مالابو بر چارچوب‌های کنونی همکاری که در بیانیه‌های نشست‌های پیشین جی‌یی‌سی‌اف در دوحه قطر (۲۰۱۱)، مسکو روسیه (۲۰۱۳)، تهران ایران (۲۰۱۵) و سانتا کروز در بولیوی (۲۰۱۷) به آنها اشاره شده است، تکیه می‌کند.

کد خبر 295918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =