تولید روزانه نفت خام لیبی به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه رسید

تولید روزانه نفت لیبی در پی توقف فعالیت تاسیسات و زیرساخت‌های صادرات نفت این کشور به پایین تر از ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، شرکت ملی نفت لیبی روز جمعه (۱۸ بهمن‌ماه) اعلام کرد که تولید نفت لیبی به ۱۸۱ هزار و ۵۷۶ بشکه در روز کاهش یافت.

از روز ۱۸ ژانویه (هشتم دی‌ماه) که نیروهای وفادار به خلیفه حفتر، رهبر نیروهای مسلح شرق لیبی، میدان‌ها و پایانه‌های نفتی در شرق و جنوب این کشور را تعطیل کردند. تولید نفت لیبی اکنون از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به میزان یادشده کاهش یافته است.

نیروهای وفادار به حفتر، دسترسی به پایانه‌های نفتی در شرق لیبی را در آستانه نشست صلح در آلمان مختل کردند.

به گزارش شانا، کاهش شدید تولید نفت خام لیبی در حالی رخ داده است که هم‌اکنون تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در پی آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر تقاضا، قیمت و شرایط بازارهای جهانی نفت خام تلاش دارند برای بهبود این اوضاع، بار دیگر کاهش عرضه نفت خود را تعمیق کنند.

رایزنی‌ها میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در قالب بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) موسوم به اوپک پلاس ادامه دارد، کارشناسان کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) پس از دو روز نشست در وین (۱۵ و ۱۶ اسفندماه) پیشنهاد کاهش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اعضای اوپک و متحدانش را مطرح کرده‌اند، اما روس‌ها برای حمایت تمام قد از این پیشنهاد خواهان زمان بیشتری برای بررسی شرایط شدند.

قرار است طبق برنامه از پیش تعیین شده صدوهفتادوهشتمین نشست اوپک به‌صورت فوق‌العاده و هشتمین نشست وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک موسوم به «اوپک پلاس» روزهای پنجم و ششم مارس (۱۵ و ۱۶ اسفندماه) برگزار شود.

کد خبر 299535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =