پیشنهاد تعمیق کاهش تولید اوپک و متحدانش تاثیری بر قیمت نفت نداشت

با وجود حمایت روسیه از پیشنهاد تشدید کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، قیمت نفت رشد چندانی نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، روسیه پس از بررسی‌های خود به نظر می‌رسد برای حمایت از پیشنهاد عربستان برای تشدید کاهش تولید نفت، آماده است.

کمیته مشترک فنی اوپک و غیر اوپک هفته گذشته نشست داشت و انتظار هم این بود که اعلام کند بازار با عرضه مازاد رو به روست و تشدید کاهش تولید نفت باید تشدید شود.

با این همه، روسیه قانع نشده بود و خواهان زمان بیشتری شد. گفت‌وگوها ادامه یافت و احتمال بدون نتیجه ماندن مذاکرات سبب شد قیمت نفت در پایان هفته گذشته سقوط کند.

با این همه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در پایان هفته گذشته از حمایت این کشور از کاهش تولید نفت خبر داد. پرطرفدارترین پیشنهاد، کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک و متحدانش است که تنها یک ماه پس از آخرین کاهش تولید اوپک در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی مطرح می‌شود.

چالشی که برخی کارشناسان به آن اشاره می‌کنند، این است که اگرچه آسیب ویروس کرونا به تقاضای نفت بسیار جدی است، اما احتمالا این آسیب کوتاه‌مدت خواهد بود. اگر ویروس مهار شود، تقاضا به‌سرعت دوباره افزایش می‌یابد و زمانی که کاهش تولید اوپک و متحدانش اجرایی شود، تقاضای نفت دوباره عادی خواهد شد.

با این همه، با سقوط قیمت شاخص نفت خام برنت به کمتر از ۵۵ دلار در روزهای اخیر، اوپک و متحدانش احساس می‌کنند باید کاری انجام دهند. حمایت روسیه از تشدید کاهش تولید نیز نتوانست کمک چندانی به رشد قیمت‌ها بکند و این مسئله، برای بازار نگران‌کننده است.

طولانی شدن مذاکرات هفته گذشته کمیته مشترک فنی ممکن است سبب شود نشست وزارتی نیز به تأخیر بفتد. پیش از نشست کمیته فنی، شایعه شده بود که نشست وزارتی ممکن است این هفته یا هفته آینده برگزار شود، اما اکنون هنوز هیچ برنامه جدیدی مشخص نشده است.

کد خبر 299604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =