درآمد نفتی کشورهای در حال توسعه ۸۵ درصد کاهش می‌یابد

دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کردند که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۰، ۸۵ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی و محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (۲۶ اسفندماه) در گفت‌وگویی تلفنی به بررسی وضع کنونی بازارهای جهانی نفت پرداختند.

بارکیندو و بیرول از بحران شدید جهانی بهداشت ناشی از ویروس کرونا (COVID-۱۹) و آثار آن بر ثبات اقتصاد و بازار، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، ابراز نگرانی کردند.

دو طرف با استناد به تحلیل اخیر آژانس بین‌المللی انرژی با بررسی تأثیر این ویروس بر کشورهای آسیب‌پذیر در حال توسعه، اظهار کردند: در صورت ادامه شرایط کنونی بازار، درآمد نفت و گاز این کشورها در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش، به کمترین رقم در دو دهه اخیر می‌رسد.

دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی تاکید کردند این موضوع به‌ویژه برای هزینه‌های عمومی در بخش‌هایی حیاتی‌ مانند مراقبت‌های بهداشتی و آموزش اثرگذار است و عواقب اقتصادی و اجتماعی عمده‌ای خواهد داشت. 

بارکیندو و بیرول بر اهمیت یافتن راه‌هایی برای به حداقل رساندن تأثیر اوضاع کنونی بر کشورهای آسیب‌پذیر در حال توسعه تأکید و همچنین توافق کردند در این باره ارتباط نزدیک داشته باشند و به مشاوره‌های منظم خود درباره تحولات بازار نفت ادامه دهند.

کد خبر 301052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =