آمریکا برای کمک به شرایط بازار نفت با اوپکی‌ها مذاکره می‌کند

در پی اعلام آمادگی تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا برای کاهش تولید، واشینگتن قرار است با هدف کمک به بهبود شرایط بازار نفت با اوپکی‌ها مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن/هوستون، مقام‌های آمریکایی روز جمعه (یکم فروردین‌ماه) اعلام کردند: دولت ترامپ قصد دارد یک فرستاده ویژه انرژی به عربستان بفرستد تا با پادشاهی این کشور درباره ثبات بازارهای جهانی نفت مذاکره کند.

این اقدام در حالی است که برنامه‌ریزان در ایالات تگزاس آمریکا برای نخستین بار در نزدیک به ۵۰ سال گذشته محدودیت‌هایی را برای مهار تولید در نظر گرفته‌اند.

قیمت نفت‌خام برنت در طول دو هفته‌ گذشته بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده‌ است. در این مدت عربستان و روسیه جنگ قیمت را آغاز کردند و ازسوی دیگر همه‌گیری ویروس کرونا هم سبب تضعیف شدید تقاضا شده است، هم‌اکنون نفت خام آمریکا با قیمت کمتر از ۲۳ دلار برای هر بشکه معامله می‌شود.

سقوط قیمت، پس از شکست مذاکرات اعضای اوپک با تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان به‌ویژه روسیه، بازارهای جهانی را متعجب کرد. حال هر تولیدکننده‌ای به هر مقدار که می‌تواند نفت به بازارهای جهانی عرضه می‌کند.

مقام‌های آمریکایی روز جمعه اعلام کردند که این کشور نماینده ویژه‌ای را برای مذاکره با مسئولان ریاض به عربستان اعزام خواهد کرد.

این خبر پس از آن اعلام شد که عربستان تولیدش را با نادیده گرفتن نقش چند ساله‌ خود به عنوان تعدیل کننده بازار، با همه قدرت رها کرده و بازار را بیش از حد نیاز اشباع کرده است.

پس از اینکه توافق سه ساله اوپک و غیراوپک برای مدیریت عرضه در ماه جاری به بن بست خورد، عربستان و روسیه وارد جنگی تمام عیار برای سهم بازار بیشتر در بازار جهانی نفت شدند.

عربستان قول داده تولید خود را به ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز برساند که این رقم تاکنون بی سابقه بوده و نفتکش‌های بی‌شماری را برای ارسال نفت به سراسر جهان رزرو کرده است. این اقدام‌ها سبب شده است قیمت‌ها این هفته به پایین‌ترین سطح در ۲۰ سال گذشته برسد.

مقام‌های آمریکایی معتقدند اقدام عربستان برای جاری کردن سیل نفت در بازارهای جهانی، سقوط اقتصادی جهان را در پی بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا تشدید می‌کند.

مقام‌های ارشد آمریکا که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: یک مقام ارشد از وزارت انرژی آمریکا به ریاض می‌رود تا با مقام‌های وزارت امور خارجه و مسئولان بخش انرژی مذاکره کند.

مقام‌های دولت ترامپ گفتند: عربستان برای چند دهه سکانداری استوار در برقراری ثبات در بازار جهانی نفت بوده است.

به گفته این مقام‌ها، این نماینده انرژی ایالات متحده آمریکا به کشورها کمک می‌کند تا به مسیر ثبات بازگردند.

شرایط سقوط قیمت برای تولیدکنندگان نفت در ایالات متحده نیز ویران کننده است؛ بعضی از این شرکت‌های تولیدکننده همین حالا اقدام به مرخص کردن نیروهای خود کرده‌اند.

رایان سیتون،‌ کمیسر کمیسیون راه‌آهن تگزاس، که به عنوان تنظیم کننده صنعت نفت و گاز این ایالت عمل می‌کند، گفت: امید می‌رود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بتواند با عربستان و روسیه مذاکره و آنها را متقاعد کند که حداقل تولید خود را به اندازه تولیدکنندگان تگزاس کاهش دهند.

سیتون گفت: محدودیت تولید می‌تواند به سرعت عملی شود، اگرچه هیچ کدام از شرکت‌هایی که در این کمیسیون هستند، در دهه ۷۰ میلادی آخرین باری که تولید محدود شد، حضور نداشتند.

وی با بیان اینکه هنوز از این کاهش‌ها حمایت نکرده است، گفت: ما باید خوب به دیدگاه‌های گوش دهیم، اما اگر بتوانیم به (ترامپ) کمک کنیم تا معامله‌ای را نهایی کند، فکر می‌کنم این زمانی است که ما کاری انجام داده‌ایم.

سیتون در توئیتر گفت: با محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره توافق بین المللی «برای اطمینان از ثبات اقتصادی در هنگام بهبودی از» شیوع کرونا ویروس صحبت کرده است.

سیتون تصریح کرد: بارکیندو به اندازه کافی مهربان بود که «من را به نشست بعدی اوپک در ماه ژوئن دعوت کند».

بارکیندو به رویترز گفت: وی و سیتون در یک کنفرانس تلفنی «دیدگاه خود درباره تحولات کنونی و احتمال همکاری آینده» را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده‌اند.

بارکیندو و وزیران نفت و انرژی اوپک، در گذشته هم با مقام‌های صنعتی شیل در کنفرانس‌های سالانه دیدار کرده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: دولت آمریکا فاقد هر گونه توانایی برای محدود کردن برنامه‌ریزان تگزاس برای همکاری با اوپک درباره کاهش تولید است.

این مقام در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: این موارد به‌طور کامل در حیطه امور ایالتی است، ما هیچ همکاری مداومی با اوپک نداریم.

برخی نمایندگان صنعت نفت ایالات متحده شک و تردید داشتند که تگزاس باید در بازار مداخله کند. تولیدکنندگان نفت ایالات متحده مدت‌هاست که در برابر چنین اقدامی مقاومت می‌کنند.

فرانک مکشیارولا، معاون ارشد رئیس موسسه نفت آمریکا در امور سیاست، اقتصاد و نظارت، گفت: دیدگاه ما ساده است. سهمیه‌ها بد هستند. اینها بی‌اثر و بی‌فایده بوده‌اند، هم‌اکنون هیچ دلیلی برای تقلید از اوپک وجود ندارد.

در چند سال گذشته، تولیدکنندگان شیل با استفاده از روش نوآورانه شکست هیدرولیک، تولید نفت ایالات متحده را به نزدیک به ۱۳ میلیون بشکه در روز افزایش داده‌ و آن را به بزرگترین تولید کننده جهان تبدیل کرده‌اند. چندین سال است که در پی محود شدن تولید اوپک، ایالات متحده آمریکا بخشی از سهم عربستان، روسیه و دیگر کشورها را تصاحب کرده است.

روسیه به آهستگی با تلاش‌های مداوم اوپک برای تقویت قیمت، همراه شد و بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت این کشور، یعنی روسنفت، مخالف این توافق بوده است. واحدهایی در روسنفت و مدیران آن به‌تازگی به دلیل روابط تجاری با ونزوئلا توسط ایالات متحده آمریکا تحریم شده‌اند.

این مقام‌ها گفتند: دولت ترامپ با وضع تحریم‌های مداوم علیه ایران و ونزوئلا سعی در کاهش عرضه جهانی نفت دارند. هر دو این کشورها عضو اوپک هستند، همچنین تحریم‌ها شبکه‌های انتقال نفت را نیز شامل می‌شود. این تحریم‌ها تا جایی پیش رفته که روسیه به دلیل بازاریابی نفت ونزوئلا تحریم خواهد شد.

گروهی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا، عمدتاً از ایالت‌های تولیدکننده نفت، روز جمعه از ویلبور راس، وزیر بازرگانی، خواستند تا بررسی کند که آیا عربستان سعودی و روسیه بیش از حد به بازارهای جهانی نفت عرضه می‌کنند تا در صورت تایید، آنها را تحریم کند.

کد خبر 301137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =