حفاری‌های توسعه‌ای در میدان شمالی قطر از سرگرفته شد

شرکت قطر پترولیوم با هدف افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) توسعه حفاری پروژه شرق «میدان شمالی» را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری اویل‌پرایس، شرکت دولتی قطر پترولیوم فعالیت توسعه حفاری بخش شرقی میدان شمالی (بخش قطری میدان مشترک گازی پارس جنوبی) را برای گسترش ظرفیت برداشت گاز از بزرگ‌ترین مخزن گاز طبیعی جهان آغاز کرد.

این میدان که در شمال قطر واقع شده و در ایران پارس جنوبی نامیده می‌شود، بین دو کشور مشترک است.

قطر در حالی این هفته از عملیات حفاری‌های توسعه‌ای  برای گسترش ظرفیت صادرات گاز و احیای عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان خبرداد، که ایران هم برنامه‌های توسعه‌ای خود برای میدان پارس جنوبی را اعلام کرده است.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه (۲۶ فروردین‌ماه) از حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در سال ۹۹ خبر داده و یادآور شده بود: شرکت توتال و سی‌ان‌پی‌سی‌آی چین که در این پروژه حضور داشتند، به دلیل تحریم، این پروژه را ترک کردند و اکنون شرکت پتروپارس این فاز را توسعه می‌دهد.

قطر حفاری نخستین چاه پروژه شرق «میدان شمالی» را به‌منظور توسعه آن آغاز کرده است.

قطر پترولیوم در بیانیه‌ای اعلام کرد: حفاری نخستین چاه از ۸۰ چاه برنامه‌ریزی‌شده در ۲۹ مارس (۱۰ فروردین‌ماه) آغاز شد.

پیش از این قطر هرگونه گسترش تولید در این میدان را لغو کرده‌ بود، اما دو سال پیش وقتی برنامه خود را برای افزایش سطح تولید آن اعلام کرد، سبب تعجب بسیاری از بازیگران بازار شد.

این تصمیم قطر زمانی بود که استرالیا رتبه‌ نخست قطر در صادرات ال‌ان‌جی را به چالش کشید.

قطر اعلام کرده است که قصد دارد ظرفیت تولید ال‌ان‌جی را ۴۳ درصد افزایش دهد و این رقم را از سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن برساند، این ظرفیت جدید شامل پروژه‌های توسعه‌ای می‌شود که قرار است در سال ۲۰۲۴ تکمیل شود.

قطر پترولیوم اعلام کرد که هدف مرحله دوم پروژه توسعه با نام پروژه جنوب «میدان شمالی» تقویت بیشتر ظرفیت تولید ال‌ان‌جی از سالانه ۱۱۰ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن است.

کد خبر 301876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =