ثبت رکورد کار بدون حادثه در نفت و گاز زاگرس جنوبی

رکورد میزان کار بدون حادثه در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با انجام حدود ۲۸۰ هزار نفر ساعت کار بدون حادثه در سال ۹۸، ثبت شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، علیرضا امینی، رئیس اداره ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و پدافند غیرعامل این شرکت گفت: ضریب حوادث این شرکت نیز تنها با دو مورد حادثه موتوری کوچک، حدود صفر است.

وی در ادامه با تشریح عملکرد اداره اچ‌اس‌یی در سال گذشته، فعالیت‌های این اداره را در بخش‌های ایمنی، آتش‌نشانی، بهداشت، پدافند غیرعامل، محیط‌زیست و آموزش تقسیم‌بندی کرد.

رئیس اداره ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و پدافند غیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به عملکرد بخش ایمنی، گفت: افزون بر تحقق رکورد کار بدون حادثه، اجرای پروژه مطالعات HAZOP (تکنیک مطالعه خطرها و راهبری) در مناطق عملیاتی آغار و دالان و سروستان و سعادت‌آباد، اجرای دستورعمل هوازدایی با گاز نیتروژن در مناطق عملیاتی، تشکیل کارگروه مدیریت ایمنی فرآیند، تشکیل کارگروه نرم‌افزار شبیه‌سازی حوادث، نظارت بر اجرای مقررات و دستورعمل‌های اچ‌اس‌یی در حوزه‌های بهره‌برداری و تعمیرات اساسی از دیگر اقدام‌های مهم انجام‌شده در این زمینه است.

امینی اظهار کرد: در بخش آتش‌نشانی نیز تعمیرات اساسی تجهیزات اطفای حریق و بازسازی موتوری ۱۱ دستگاه خودرو اطفای حریق در مناطق عملیاتی، اجرای پروژه مقاوم‌سازی ساختمان ۱۱ طبقه اداری ستاد شیراز در برابر حریق، بازنگری و اجرای سامانه‌های اعلان و اطفای حریق مربوط به مناطق عملیاتی و ستاد شیراز، تهیه برنامه جامع آمادگی جسمانی کارکنان آتش‌نشانی از جمله اقدام‌های شاخص پارسال این بخش است.

وی به اقدام‌های انجام‌شده در حوزه محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز اجرای طرح خوداظهاری در پایش آلاینده‌های محیط زیستی، تعامل سازنده با اداره‌های حفاظت محیط‌زیست شهرستان‌های مختلف واقع در حوزه جغرافیایی شرکت، اجرای پروژه احیای خاک‌های آلوده به مواد هیدروکربنی در منطقه عملیاتی آغار و دالان، اجرای پروژه مدل‌سازی و تحلیل انتشار آلاینده‌ها از مشعل‌های مناطق عملیاتی زاگرس جنوبی با استفاده از نرم‌افزارهای استاندارد، تدوین دستورعمل ارزیابی جنبه‌های محیط زیستی، ساخت آبشخور حیات‌وحش در منطقه عملیاتی پارسیان، توزیع بسته‌های محیط زیستی در مدارس شهرستان‌های فیروزآباد، کنگان و جم از جمله مهم‌ترین اقدام‌های محیط زیستی در سال ۹۸ است.

رئیس اداره اچ‌اس‌یی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در تشریح فعالیت‌های انجام‌شده در بخش پدافند غیرعامل افزود: تجهیز و راه‌اندازی اتاق مدیریت بحران به‌صورت شبانه‌روزی، برگزاری ۱۸ رزمایش مختلف در مناطق عملیاتی، تهیه سناریوی رزمایش سایبری، آتش‌سوزی، تخلیه اضطراری، امداد و نجات در ستاد شیراز، به‌روزرسانی روش اجرایی واکنش در شرایط اضطراری، تهیه دستورعمل نگارش سناریو و رزمایش‌ها، انجام مطالعات جامع و تفصیلی پدافند غیرعامل از جمله اقدام‌های انجام‌شده در این حوزه است.

امینی تصریح کرد: در حوزه بهداشت نیز اقدام‌هایی مانند انجام پروژه بهبود وضعیت تغذیه شاغلان به‌صورت پایلوت در منطقه عملیاتی پارسیان، اجرای پروژه‌های ارزیابی ریسک بهداشتی و انجام مطالعات ارگونومیک مربوط به مشاغل عملیاتی و ستادی بر اساس متدهای پیشرفته، ساماندهی و مدیریت معاینات طب صنعتی کارکنان، اجرای طرح غربالگری فشار خون، پیاده‌سازی دستورعمل‌های مبارزه با بیماری کرونا، همکاری با شهرستان‌های مجاور تاسیسات در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، انجام شده است.

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه عمومی و اچ‌اس‌یی پیمانکاران افزود: اجرای ممیزی داخلی از مناطق عملیاتی در راستای استقرار سیستم مدیریت HSE-MS، تهیه تفاهم‌نامه همکاری با سازمان هلال احمر شیراز، بازنگری در سیستم‌های صدور پروانه کار، تهیه ۴۵ فقره الزام‌های اچ‌اس‌یی برای درج در قراردادها، بومی‌سازی دستورعمل‌های مدیریت اچ‌اس‌یی پیمانکاران وزارت نفت، مهم‌ترین اقدام‌ها در زمینه اچ‌اس‌یی عمومی است.

رئیس اداره اچ‌اس‌یی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی همچنین به فعالیت‌های آموزشی پارسال اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره‌های آموزش عمومی و تخصصی برای همه کارکنان، برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با نحوه کار خاموش‌کننده‌های دستی حریق ویژه کارکنان حراست در سطح شرکت و استانداردسازی منابع آموزشی اچ‌اس‌یی از جمله این اقدام‌ها است.

امینی با اشاره به اینکه گروه آتش‌نشانان این شرکت همواره جزو سه تیم برتر المپیادهای ورزشی ویژه آتش‌نشانان وزارت نفت است، گفت: پارسال نیز نماینده این شرکت موفق شد مقام‌های دوم و پنجم را در چهارمین المپیاد آتش‌نشانان شرکت ملی نفت و وزارت نفت به دست آورد.

کد خبر 302018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =