۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
  • کد خبر: 302372
عمان از یکم مه برنامه کاهش تولید خود را اجرایی می‌کند

عمان اعلام کرد که تعهد کاهش تولید خود را مطابق مصوبه ۲۳ عضو ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش عرضه روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت از یکم ماه مه اجرایی می‌کند.

به گزارش دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان به محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اطلاع داد این کشور برنامه کاهش داوطلبانه خود به‌عنوان بخشی از تعهدش در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) کشورهای عضو و غیرعضو اوپک را از یکم ماه مه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) آغاز می‌کند.

کاهش تولید داوطلبانه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی براساس توافق‌های حاصل شده در نهمین و دهمین نشست فوق‌العاده کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از طریق وبینار به ترتیب در روزهای نهم آوریل (۲۱ فروردین‌ماه) و ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین‌ماه) اجرایی می‌شود.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام پس از پذیرفتن گزینه کاهش تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای مکزیک و موافقت این کشور آمریکای شمالی برای حضور در این توافق، بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شد، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از این توافق کاهش تولید که قرار است از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۹) اجرایی شود، مستثنا هستند.

مکزیک تنها مخالف نحوه تخصیص سهمیه کاهش تولید در نهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس در روز ۲۱ فروردین‌ماه بود، بر این اساس مکزیک در این توافق روزانه ۱۰۰ هزار بشکه (آمریکا به جای مکزیک روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از تولید خود می‌کاهد) تولید خود را کاهش می‌دهد.

اوپک‌پلاس از ۱۳ کشور عضو اوپک و ۱۰ کشور غیرعضو این سازمان (روسیه به علاوه ۹ تولیدکننده دیگر نفت) از سال ۲۰۱۷ میلادی با همکاری یکدیگر به‌منظور بهبود شرایط بازارهای جهانی نفت‌خام، رشته‌ای از توافق‌های کاهش تولید را اجرا کردند.

کد خبر 302372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =