برنامه عراق برای اصلاح قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی

نخست وزیر جدید عراق قصد دارد قراردادهای صنایع نفت و گاز این کشور با شرکت‌های خارجی را اصلاح کند.

به گزارش خبرگزاری پلتس از دوبی، مصطفی کاظمی که روز پنجشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) از پارلمان این کشور رأی اعتماد گرفت، قصد دارد با توجه به برنامه دولت خود، سهم بازار نفت دومین تولیدکننده بزرگ نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را بازگرداند و قراردادهای جدیدی را با شرکت‌های خارجی امضا کند.

وی که پیش از این رئیس سرویس اطلاعات عراق بود، برنامه‌های دولت خود را که روز پنجشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در مجلس این کشور تصویب شد، اعلام کرد.

براساس این برنامه، عراق باید «مذاکرات جدی» را برای بازگرداندن سهم صادرات نفت خود که به‌تازگی کاهش یافته است، آغاز کند.

به گزارش شانا، وزارت انرژی عراق، روز جمعه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که کل صادرات روزانه نفت خام عراق در ماه آوریل به‌طور میانگین ۳ میلیون و ۴۳۸ هزار بشکه بود و درآمد نفتی این کشور با بیش از ۵۰ درصد کاهش به یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسیده است.

میانگین قیمت  نفت خام عراق در ماه  آوریل ۱۳ دلار و ۸۰ سنت بود.

درآمد نفتی عراق، منبع اصلی درآمد این کشور، در ماه مارس، با وجود کاهش، ۲ میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار بود.

دومین تولیدکننده بزرگ نفت خام اوپک به دلیل افت قیمت نفت و توافق برای کاهش تولید روزانه بیش از یک میلیون بشکه، از ماه جاری میلادی، با بحران اقتصادی روبه‌رو است.

بر خلاف دیگر تولیدکنندگان اوپک مانند عربستان سعودی و امارات که در ماه آوریل افزایش تولید بی‌سابقه‌ای داشتند، عراق با وجود پایان مهلت توافق قبلی کاهش تولید اوپک پلاس در ماه مارس، قادر به افزایش تولید نبود.

کد خبر 302690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =