۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
  • کد خبر: 302775
تولید نفت خام عراق در آوریل تثبیت شد

تولید نفت خام عراق در ماه آوریل، با وجود پایان مهلت توافق پیشین کاهش تولید اوپک پلاس در ماه مارس ثابت ماند.

به گزارش خبرگزاری پلتس از دوبی، تولید نفت خام عراق، با احتساب تولید اقلیم کردستان عراق، در ماه آوریل ثابت ماند، زیرا دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک با وجود پایان مهلت کاهش تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به اوپک پلاس در ماه مارس، افزایش تولید نداشت.

سازمان دولتی بازاریابی نفت عراق موسوم به سومو (SOMO)، روز یکشنبه (۲۱ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد تولید نفت در ماه آوریل ۴ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه در روز بوده است که در مقایسه با تولید روزانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه‌ای ماه مارس، تقریباً ثابت بود، این در حالی است که تولید برخی اعضای اوپک در این ماه افزایش بی‌سابقه‌ای داشت.

سومو در نامه‌ای به پلتس اعلام کرد: صادرات ماه آوریل این کشور از ۳ میلیون و ۸۶۹ هزار بشکه در روز در ماه مارس به ۳ میلیون و ۸۵۳ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم شامل اقلیم کردستان در شمال عراق هم می‌شود.

براساس تازه‌ترین بررسی پلتس، عراق در ماه آوریل با بیشترین مقدار کاهش تولید در میان اعضای اوپک، روزانه  ۱۱۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود کاست، زیرا کمبود تقاضای سوخت و فقدان فضای ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی، پالایشگاه‌های این کشور را وادار به کاهش شدید پالایش نفت خام کرد.

تولید فرآورده‌های نفتی این کشور در ماه آوریل ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز بوده است.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین‌ماه) متعهد شدند تولید روزانه خود را از یکم ماه مه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیرعضو اوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در این نشست توافق کردند پس از پایان دو ماه، به‌مدت ۶ ماه از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه داشته باشند و در بازه زمانی یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۶ ماه نیز روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید خود را کاهش دهند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی و مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه تعیین شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا نیز بر اساس این توافق از کاهش تولید معاف هستند.

کد خبر 302775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =