۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
  • کد خبر: 303950
تولید اوپک ۶.۳ میلیون بشکه‌ کاهش یافت

تولید روزانه نفت اعضای اوپک براساس گزارش منابع ثانویه در ماه مه (اردیبهشت - خرداد) روزانه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، ۱۳ عضو اوپک براساس تازه‌ترین گزارش دبیرخانه این سازمان، در ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کمتر از ۳۰ میلیون و ۴۹۵ هزار بشکه ماه آوریل، نفت تولید کردند.

مجموع تولید ۱۳ عضو اوپک در ماه مه روزانه ۲۴ میلیون و ۱۹۵ هزار بشکه بوده است.

اعضای اوپک در نشست ماه آوریل با همراهی متحدان غیراوپکی خود بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه برای ماه مه و ژوئن به توافق رسیدند. کاهش تولید اعضای اوپک نتیجه نشست ماه آوریل است. 

عربستان، امارات و کویت به ترتیب با کاهش تولید روزانه ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار، یک میلیون و ۳۶۴ هزار بشکه و ۹۲۱ هزار بشکه بیشترین کاهش تولید را در ماه مه امسال داشتند.

این گزارش می‌افزاید: تولید نفت خام ایران در ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی روزانه ۵ هزار بشکه افزایش یافته است.

اوپک در تازه‌ترین گزارش خود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ۹۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده که ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه کمتر از سال ۲۰۱۹ است، از این میزان سهم غیراوپک ۶۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه عنوان شده است.

افزایش قیمت نفت خام سنگین ایران

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک همچنین نشان داد قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه ۶ دلار و ۳۹ سنت معادل ۳۷.۲ درصد نسبت به ماه آوریل افزایش یافته است.

قیمت نفت سنگین ایران در ماه مه ۲۳ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه ثبت شد، در حالی که این رقم در ماه آوریل ۱۷ دلار و ۱۶ سنت و میانگین قیمت نفت سنگین ایران نیز از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون  ۳۷ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه بوده است.

ارزش سبد نفتی اوپک هم در ماه مه با افزایش ۴۲.۵ درصدی به ۲۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید که هفت دلار و ۵۱ سنت بیشتر از ماه آوریل است.

کد خبر 303950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =