انتظار عراق برای افزایش درآمد نفتی در ماه ژوئیه

عراق انتظار دارد در ماه ژوئیه درآمد نفتی بیشتری داشته باشد، این کشور هم‌اکنون نفت را با قیمت ۳۴ تا ۳۵ دلار برای هر بشکه می‌فروشد.

به گزارش خبرگزاری پلتس از دبی، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق، روز دوشنبه (دوم خردادماه) اعلام کرد که این کشور انتظار دارد درآمدهای نفت خام بیشتری در ماه ژوئیه داشته باشد و هم‌اکنون نفت خود را با قیمتی حدود ۳۴ تا ۳۵ دلار برای هر بشکه می‌فروشد.

رسانه المربد به نقل از وزیر نفت عراق اعلام کرد که این کشور در بعضی از موارد، نفت را تا ۳۹ دلار برای هر بشکه هم فروخته است.

وی بار دیگر بر پایبندی عراق به سهمیه کاهش تولید خود مطابق توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) تأکید کرد.

اسماعیل ۱۴ ژوئن (۲۵ خردادماه) به تلویزیون الشرقیه گفته بود که عراق امیدوار است در ماه ژوئن درآمد حاصل از فروش نفت خامی معادل ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار داشته باشد و انتظار دارد درآمد حاصل از صادرات این کشور در ماه ژوئن ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

وزارت نفت عراق اعلام کرد که این کشور در ماه مه نفت خود را به قیمت ۲۱ دلار برای هر بشکه فروخته و درآمد نفتی عراق در این ماه به ۲ میلیارد و ۹۱ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس داده‌های شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو)، تولید نفت عراق در ماه مه ۴ میلیون و ۶۸ هزار بشکه در روز بود که بیش از سهمیه کاهش تولید این کشور (۳ میلیون و ۵۹۲ هزار بشکه) مطابق توافق اوپک پلاس بود. صادرات عراق در ماه مه ۳ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز بود.

اوپک، روسیه و متحدانشان ۱۷ خردادماه پس از برگزاری نشستی از طریق ویدئوکنفرانس، به توافق رسیدند کاهش تولید تاریخی نفت را به‌مدت یک ماه و تا پایان ماه ژوئیه تمدید کنند و با کاهش تولید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌، حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی نفت، از مازاد عرضه ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بکاهند.

ائتلاف اوپک پلاس همچنین از کشورهایی مانند نیجریه و عراق که تولیدشان بیش از سهمیه تولید در ماه‌های مه و ژوئن بود، خواست پایبند نبودنشان در ماه‌های مه و ژوئن را جبران و با پایبندی کامل (۱۰۰ درصد) تعهدهای خود را در ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر عملی کنند.

کد خبر 304131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =