۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
  • کد خبر: 305965
الزام پیمانکاران طرح‌های گازی به استفاده از شریکان خارجی صاحب فناوری

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه پیمانکاران ملزم به بهره‌گیری از شریکان خارجی صاحب فناوری هستند، اعلام کرد که توسعه میدان ذخیره‌سازی شوریجه در دستور کار است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی گفت: وقایع عبرت‌آموز زمستان ۸۶ در شمال کشور به روشنی به ما آموخت که نباید به منابع عظیم گازی که در جنوب کشور قرار دارند، دل خوش کنیم، به همین دلیل تلاش داریم برای پایدارسازی امنیت انرژی در اقصی نقاط کشور، از راهکارهایی مطمئن استفاده کنیم که در مواقع بروز مشکل تضمین‌کننده امنیت انرژی باشند.

وی با بیان اینکه ذخیره‌سازی گاز طبیعی یکی از این راهکارهاست که افزون بر برتری اقتصادی در قیاس با احداث خطوط لوله، آسودگی خاطر را در فصل سرد برای مردم به ارمغان می‌آورد، تصریح کرد: ذخیره کردن گاز در مخازن زیرزمینی برای اطمینان از تأمین انرژی در زمان اوج مصرف، یکی از مزیت‌های اصلی صنعت ذخیره‌سازی است.  

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در زمستان که مصارف خانگی چند برابر می‌شود، نیازمند منابعی مازاد بر ذخایر موجود هستیم تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای مصرف‌کنندگان در زمان اوج مصرف باشیم، ضمن آنکه اگر خطوط لوله بر اثر حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی همچون سیل یا زلزله دچار آسیب شوند، نمی‌توان تأمین گاز شهرها و کلانشهرها را تا برطرف شدن اساسی مشکل متوقف کرد.

تربتی طرح توسعه ذخیره‌سازی در میدان شوریجه را یکی از برنامه‌های جبران کمبود گاز در شمال شرق کشور دانست و گفت: برای این منظور پس از اتمام موفقیت‌آمیز فاز نخست ذخیره‌سازی شوریجه، فاز دوم توسعه میدان ذخیره‌سازی شوریجه در دستور کار قرار گرفت.

وی تأکید کرد: در اهمیت توسعه میدان‌های ذخیره‌سازی این مناطق همین بس که پیاده‌سازی این پروژه‌ها شرکت گاز را از اجرای خطوط لوله جدید، بی‌نیازی به واردات گاز را بیش از پیش تقویت می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان گفت: شرکت ملی گاز ایران هم‌اکنون در داخل کشور از توان فناورانه قوی در فعالیت‌های اجرایی چاه‌ها و ذخیره‌سازی در مخازن هیدروکربوری برخوردار است، هرچند در موضوع تجهیزات و ذخیره‌سازی در سفره‌های آب و گنبدهای نمکی، به افزایش دانش و تکنولوژی نیاز داریم که در این زمینه پیمانکاران را به استفاده از شریکای خارجی صاحب فناوری ملزم کرده‌ایم.

کد خبر 305965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =