بهبود ۱۵۰ میلیون دلاری اقتصاد ستاره خلیج فارس با اصلاح قیمت خوراک

مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا (تاپیکو) به عنوان سهامدار ۴۹ درصدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، از بهبود ۱۵۰ میلیون دلاری اقتصاد این پالایشگاه با مصوبه اصلاح قیمت خوراک پالایشی‌ها خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی تاپیکو، محمود مخدومی در گزارش خود به مجمع عمومی عادی سالانه هلدینگ تاپیکو، با اعلام این خبر گفت: مهم‌ترین برنامه تاپیکو برای سال مالی جاری، اصلاح ساختار مالی و ورود به بازار سرمایه شرکت نفت ستاره خلیج فارس است. از نظر سهامداری تاپیکو ۴۹ درصد، صندوق پس انداز کارکنان صنعت نفت ۳۳ درصد و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز ۱۸ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند.  

وی افزود: از اواخر سال ۹۸ و به‌طور مستمر تاکنون کارگروهی تشکیل شد و وضع شرکت نفت ستاره خلیج فارس را به‌طور مستمر بررسی کرد و خروجی کار این کارگروه به گزارشی با چهار سرفصل اصلی شامل مزیت‌های پالایشگاه، موانع و مشکلات، تامین مالی و گام‌های اجرایی برای اصلاح ساختار مالی و ورود به بازار سرمایه منجر شد.  

مدیرعامل تاپیکو گفت: پس از تهیه این گزارش، شرکت نفت ستاره خلیج فارس از طریق سهامداران اصلی خود و مراجع بالاتر از جمله شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، صندوق نفت و وزارت نفت، گزارش را برای مراجعی از جمله مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و وزارت امور اقتصاد و دارایی و کارگروه اقتصادی دولت ارسال یا ارائه شد تا این مراجع در جریان مشکلات و مسائل پیش روی بزرگترین طرح ملی اجرا شده در دولت دوازدهم قرار گیرند.

مخدومی یادآور شد: این بررسی‌ها و رصدها و پیگیری‌ها به جایی رسید که رهبر معظم انقلاب نیز طی سه ماه گذشته دو بار درباره اهمیت پالایشگاه تحریم شکن نفت ستاره خلیج فارس به عنوان نماد خودکفایی و خودباوری اشاره کردند و دفتر ایشان نیز از طریق یک نماینده مسائل پالایشگاه را هم پیگیری می‌کنند و هم قول مساعدت در حل مشکلات داده‌اند.

وی ادامه داد: این پالایشگاه پس از افتتاح هر سه فاز ظرفیت پالایش (دریافت خوراک) روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی را داشته و امروز با ایجاد اندکی تغییرات به ظرفیت روزانه ۴۲۰ هزار بشکه رسیده است. این پالایشگاه هم‌اکنون ۵۰ درصد نیاز بنزین کشور را با تولید روزانه ۴۲ میلیون لیتر و ۲۵ درصد از نیاز کشور به گازوئیل را با تولید روزانه ۱۷ میلیون لیتر تامین می‌کند و برای نخستین بار کشور را در تامین بنزین مورد نیاز کشور خودکفا کرده و ایران را از وارد کننده به صادرکننده بنزین تبدیل کرده است.

مدیرعامل تاپیکو با اشاره به مزیت‌های دیگر این پالایشگاه برای اقتصاد کشور گفت: اگر این پالایشگاه نبود، سالانه معادل ۱۰ میلیارد دلار ارز برای تأمین بنزین از کشور خارج می‌شد بنابراین این پالایشگاه از ذخایر ارزی کشور صیانت می‌کند و بر اساس گزارش دستگاه‌های نظارتی در سال ۹۷ اگر این پالایشگاه تولید فرآورده نداشت، قیمت ارز تا ۳۰ هزار تومان افزایش می‌یافت، ضمن اینکه به عنوان یک مزیت جانبی در بازار کار نیز ایجاد ۳۸۰۰ شغل مستقیم و ۲۰ هزار شغل غیر مستقیم نیز از دیگر مزیت‌های این پالایشگاه است.

مخدومی افزود: از منظر ملی نیز این پالایشگاه در زمان تحریم دارای مزیت‌های ویژه ای است که می‌توان از بین آنها به مصرف روزانه ۴۲۰ هزار بشکه میعانات گازی معادل ۱۲ فاز پارس جنوبی و کمک به استمرار استخراج گاز از این مخازن، توجیه پذیری سرمایه‌گذاری عظیم ۳۵ میلیارد دلاری در پارس جنوبی و افزایش سرعت برداشت از میدان‌های مشترک گاز پارس جنوبی در مقایسه با کشور قطر اشاره کرد.  

عضو هیئت مدیره تاپیکو گفت: در سال ۸۵ طرحی که برای احداث این پالایشگاه نوشته شده بود مبتنی بر ۱۰۰ درصد فروش ارزی بود، اما وقتی این پالایشگاه به بهره‌برداری رسید، نیاز کشور به بنزین آن قدر افزایش یافت که مصرف داخلی بر صادرات محصول اولویت پیدا کرد بنابراین تقاضای مجموعه ما این بود که همه شرکت‌هایی که التزام واقعی به شعار اقتصاد مقاومتی داشتند و هزینه‌های آن را پرداخت کردند، باید مساعدت‌هایی به عمل بیاید.

مخدومی ادامه داد: مشابه همین موضوع را ما در کارخانه بارز کردستان داریم که وام ارزی دریافت شد و قرار بود که خودگردان ارزی باشد و این وام از صادرات محصولات به خارج از کشور بازپرداخت شود، اما باز هم نیاز کشور اجازه صادرات تایر را نداد بنابراین این شرکت در بازپرداخت این وام ارزی دچار مشکل شده است.  

وی افزود: موانع و مشکلات در گزارش ارائه شده به مراجع ذیربط اعلام شد و گفتیم که زمان بهره‌برداری از پالایشگاه طولانی شده و نرخ ارز دریافتی در زمان دریافت تسهیلات بسیار متفاوت شده از آن رقمی که شرکت باید عودت دهد، همین موضوع یعنی افزایش قیمت ارز سبب شده که عدد استهلاک در صورت‌های مالی وزن تغییر قابل توجهی پیدا کند و حاشیه سود خالص را تحت تاثیر قرار دهد، همچنین فروش داخلی به جای صادرات ارزی، رویکرد شرکت را از یک شرکت خودگردان به یک شرکت متعهد تغییر داده است و البته قرار بود که در کنار این پالایشگاه واحدهای مکمل هم ساخته شود که متاسفانه امکان پذیر نشد.  

عضو هیئت مدیره تاپیکو تاکید کرد: در این گزارش به وام‌های ارزی از محل سپرده‌گذاری ارزی بانک مرکزی نزد شرکت نیکو، وام ارزی صندوق انرژی با عاملیت بانک ملت، وام از صندوق ذخیره ارزی با عاملیت بانک تجارت و وام از صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک ملت اشاره شده است.

مخدومی با بیان اینکه با مزیت‌ها و در کنار آن مشکلاتی که در گزارش به آن اشاره شد، مجموعه سهامداران به گام‌های اجرایی ۸ گانه‌ای برای حل مشکلات ارزی رسیده‌ان، گفت: مرحله نخست در صورت مشارکت همه سهامداران که امیدواریم شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی هم در این زمینه همکاری داشته باشند، افزایش سرمایه این پالایشگاه از محل آورده سهامداران از ۲ هزار ۵۵۰ میلیارد به ۱۰ هزار میلیارد تومان است. اگر این اتفاق بیفتند و بخشی از تسهیلات ارزی به ریالی تبدیل شود، ما نه تنها می‌توانیم بخشی از تسهیلات دریافتی را در مرحله نخست تسویه کنیم بلکه با اصلاح ساختار مالی مقدمات ورود به بازار سرمایه را فراهم خواهیم کرد و می‌توانیم ۱۰ تا ۱۵ درصد سهام را در بازار سرمایه عرضه کنیم.

وی ادامه داد: در مقایسه با دیگر واحدهای پالایشی، پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان ارزش بازار دارد که اگر ۱۵ درصد از سهام این پالایشگاه عرضه شود حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان جذب نقدینگی خواهیم کرد و با استفاده از این مبلغ، افزایش سرمایه مرحله بعد را انجام خواهیم داد و همین‌طور قابلیت انتشار حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق قابل تبدیل به سهام با تضمین سهام متعلق به سهامداران عمده را خواهیم داشت.

مدیرعامل تاپیکو تاکید کرد: بنابراین با موارد یادشده می‌شود حدود ۴۰ درصد تسهیلات دریافت شده را تسویه و ساختار مالی شرکت را اصلاح کرد و تصور می‌کنیم که این گام‌های اجرایی، راه نجات شرکت نفت ستاره خلیج فارس است.

مخدومی از نتیجه بخش بودن پیگیری‌ها خبرداد و گفت: وام شرکت نیکو و وام دریافتی از صندوق انرژی دریافت شده است، خوشبختانه وزارت نفت هماهنگی لازم را با وزارت امور اقتصاد و دارایی انجام داده و قول مساعدت در این زمینه برای تبدیل این وام‌ها از ارزی به ریالی دریافت شده است.

مخدومی افزود: همچنین میان سهامداران نفت ستاره خلیج فارس به‌ویژه تاپیکو و اهداف با بانک مرکزی به عمل آمد که وقتی فرآورده‌های پالایشگاه صادر شد، معادل ریالی آن به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ارائه شود و مابه ازای آن از تعهدهای ارزی پالایشگاه کاسته شود.

وی ادامه داد: برای وام صندوق ذخیره ارزی امروز کارگروه اقتصادی دولت تشکیل جلسه داده و به احتمال قریب به یقین با تبدیل این وام نیز از ارزی به ریالی موافقت خواهد شد و درصد بهره های ریالی روی آن خواهد آمد که این گشایش بسیار خوبی در مسیر پالایشگاه خواهد بود.

مدیرعامل تاپیکو با تشکر از پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای این وام همچنین تقاضای استمهال کردیم که قول یک سال به نفت ستاره خلیج فارس داده شده اما فکر می‌کنیم با توجه به عدد می‌شود این وام را تا دو سال استمهال کرد تا در وضع بهتری آن را بازپرداخت کنیم.

مخدومی یادآور شد: در کنار این موارد چهار پیگیری دیگر نیز انجام شد، نخست مذاکرات اولیه با بازار سرمایه انجام و گفته شد به شرط اصلاح ساختار مالی و تعهد انجام این مراحل تا اواخر پاییز یا اوایل زمستان امکان عرضه نفت ستاره خلیج فارس در بازار سرمایه هست.

وی ادامه داد: دوم در بحث تخفیف خوراک چند اتفاق خوب افتاد، نخست اینکه هماهنگی لازم از ابتدای سال ۹۹ بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با شرکت نفت ستاره خلیج فارس انجام شد که برای مصرف بیش از ۳۳۰ هزار بشکه در روز افزون بر تخفیف پنج درصدی نسبت به FOB، یک دلار دیگر نیز تا سقف ۴۰۰ هزار بشکه تخفیف داده شود، افزون بر این از ۴۰۰ هزار بشکه تا سقف ۴۲۰ هزار بشکه نیز تخفیف ۳.۹ دلاری لحاظ می‌شود.

وی افزود:به‌تازگی  شرکت‌های پالایشی ۲۳ مردادماه ابلاغیه‌ای برای اصلاح قیمت خوراک دریافت کردند که اجرای آن به‌طور میانگین ۱۵۰ میلیون دلار برای اقتصاد پالایشگاه ستاره خلیج فارس موثر خواهد بود.  

مدیرعامل تاپیکو در عین حال گفت: ما معتقدیم برای این پالایشگاه که نقش ویژه‌ای در تامین انرژی کشور دارد حداقل انتظار این است که تخفیفی که داده می‌شود معادل تخفیف ارائه شده به پترو پالایشی برزویه باشد که گزارش آن هم تهیه شده و در حال پیگیری است.

مخدومی دربره تعیین نرخ استهلاک به عنوان سومین پیگیری گفت: با توجه به اینکه این پالایشگاه مجموعه تازه ساز است، در سال‌های نخست رقم استهلاک بسیار زیاد خواهد بود و تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. در این زمینه گزارشی برای ارزیابی عمر مفید تجهیزات آماده شده که بعضی از تجهیزات از ۱۵ به ۲۵ و شاید ۳۰ سال افزایش یابد که این کار حدود دو درصد حاشیه سود پالایشگاه را بهبود می‌بخشد.

وی یاد آور شد: به عنوان چهارمین موضوع اگر پالایشگاه سودآور شود همه کارها برای قرارگیری در منطقه ویژه اقتصادی، صنعتی و معدنی خلیج فارس انجام شده تا بتوانیم از مزایای آن استفاده کنیم.

کد خبر 306802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =