جاسک کانون مهم صنعت نفت، پتروشیمی و دیگر صنایع می‌شود

معاون اول رئیس جمهوری بندرعباس را از کانون‌های مهم توسعه کشور برشمرد و اظهار کرد که جاسک به‌ یکی از کانون‌های مهم اقتصادی کشور در بخش نفت، پتروشیمی و دیگر صنایع تبدیل می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری امروز (شنبه، پنجم مهرماه) در سفر به استان‌ هرمزگان، این استان را از استان‌های پراهمیت و راهبردی کشور و با مردمانی عزیز، بزرگوار و زحمتکش دانست و گفت: این استان نقش بسیار مهمی در بخش‌های مختلف به‌ویژه اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه بندرعباس از اصلی‌ترین کانون‌های توسعه کشور در زمینه‌های مختلف است، اظهار کرد: طرح‌های متعدد و مهمی در استان هرمزگان در حال اجراست و جاسک به‌ یکی از کانون‌های مهم اقتصادی کشور در حوزه نفت، پتروشیمی و صنایع دیگر تبدیل می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در سه ماه نخست امسال شاهد رشد ۲.۵ درصدی در بخش صنعت هستیم، این در حالی است که بیشتر کشورهای پیشرفته جهان تنها به‌دلیل رویارویی با پدیده کرونا با رشدهای منفی بالای اقتصادی روبه‌رو هستند.

جهانگیری اظهار کرد: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که اگر نفت ایران را تحریم کنند و جلو صادرات آن را بگیرند می‌توانند در روند صادرات و واردات کشور اخلال ایجاد کنند، این در حالی است که دولت با دوراندیشی برنامه‌هایی در حوزه اقتصاد مقاومتی در طول سال‌های گذشته اتخاذ کرد و در سال ٩٨ توانستیم حدود ۴۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم و نیازهای ضروری کشور را تأمین کنیم و بی‌تردید اگر امسال هم کرونا وجود نداشت به‌طور حتم رقم این صادرات افزایش می‌یافت.

وی با تأکید بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات در چرخه اقتصاد کشور گفت: صادراتی برای کشور مهم است که ارز حاصل از آن در چرخه اقتصادی به‌کار گرفته شود و زمانی صادرات، ارزشمند و صادر کننده مهم و سرباز خط اول جنگ اقتصادی است که ارز حاصل از صادرات را در مسیر تأمین نیازهای کشور قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با گرامیداشت هفته دفاع مقدس به ایثار و فداکاری ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس اشاره و تصریح کرد: بدون تردید جانفشانی و ایثارگری‌های شهدای عزیز و همه ملت ایران در مقابل فشارهای ظالمانه دشمنان همیشه زنده است و در تاریخ ایران ماندگار خواهد ماند.

جهانگیری با اشاره به اینکه کشور با پدیده بسیار مهم تحریم و جنگ اقتصادی روبه‌روست، اظهار کرد: آمریکا از آغاز سال ۹۷ تحریم‌های شدیدی را علیه ملت ایران با این تصور آغاز کرد که به‌واسطه آن می‌تواند ایران را تسلیم کند و نظام ایران را به فروپاشی بکشاند. آنان با اعمال این تحریم‌ها خیال می‌کردند که ملت ایران در روزها و ماه‌های نخست تسلیم شود و جشن ۴۰ سالگی انقلاب برگزار نخواهد شد.

وی با تجلیل از ایستادگی و تاب آوری ملت ایران در مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا تصریح کرد: به‌عنوان مسئولان نظام باید در مقابل مقاومت و ایستادگی بزرگی که ملت ایران از خود نشان دادند، سر تعظیم فرود بیاوریم.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: از شرایط زندگی و مشکلاتی که مردم با آن دست به گریبان‌اند آگاه هستیم و همه ظرفیت و توان مدیریتی کشور را برای کاهش فشارهایی که به معیشت مردم وارد شده به‌کار گرفته‌ایم.

جهانگیری گفت: اینکه امروز آمریکا از مذاکره با ایران سخن می‌گوید و به‌صراحت اعلام می‌کند که ظرف یک هفته یا یک ماه می‌تواند با ایران به تفاهم برسد به دلیل ایستادگی و تاب‌آوری ملت ایران است. آنان باید به‌خوبی بدانند که در منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس، کشور پرتوانی مثل ایران وجود دارد و باید راه‌های همکاری متناسب با این ملت بزرگ را در پیش بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه ایران بخش مهمی از راه حل در سطح همه مسائل منطقه ای و بین المللی است، اظهار کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که با ملت بزرگ ایران با زبان احترام و ادب سخن بگویند، زیرا ملت ایران همواره خواهان صلح، آرامش و ثبات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه باید از دل سختی‌ها و مشکلات، فرصت‌های بزرگی را برای آبادانی و پیشرفت کشور به‌وجود بیاوریم، گفت: همه باید از فعالیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی پشتیبانی کنیم تا از درون بحران و تحریم، فرصت‌های بی‌نظیری برای افزایش تولید، صادرات و اشتغال ایجاد شود.

کد خبر 307713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =