۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  • کد خبر: 308537
نگرانی اوپک پلاس از مازاد نفت در سال ۲۰۲۱

اوپک پلاس درباره تاثیر موج دوم شیوع ویروس کرونا بر ایجاد مازاد عرضه نفت در سال ۲۰۲۱ میلادی نگران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، بر اساس سندی محرمانه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) نگران هستند که طولانی شدن موج دوم شیوع ویروس همه‌گیری جهانی کرونا و جهش تولید لیبی سبب مازاد عرضه نفت در سال آینده میلادی تیره‌تر شدن چشم‌انداز بازار نفتنسبت به یک ماه پیش شود.

کمیته مشترک فنی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (JTC)، در نشست ماهانه مجازی روز پنجشنبه (۲۴ مهرماه) خود بدترین سناریوی‌های ممکن را بررسی کردند. در نشست ماه سپتامبر این کمیته هیچ سناریویی مبنی بر مازاد عرضه مشاهده نشده بود.

چنین مازادی می‌تواند برنامه‌های ائتلاف اوپک پلاس را به مخاطره بیندازد. این ائتلاف توافق کرده بود کاهش عرضه خود در سال ۲۰۲۱ را ۲ میلیون بشکه در روز تسهیل کند. این ائتلاف توافق کرده است با عرضه نفت بیشتر کاهش تولید بی‌سابقه خود را تسهیل کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت تاکنون هیچ طرحی را برای حذف این افزایش عرضه نشان نداده است.

بر اساس سندی که در نشست ماهانه این کمیته در ماه اکتبر بررسی شد، نشانه‌های اولیه بهبود اقتصادی در بعضی از مناطق جهان تحت تاثیر شرایط شکننده و تردیدهای روزافزون درباره سرعت بهبود قرار گرفته است.

در این سند آمده است: افزایش دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان و انتظار افزایش محدودیت‌ها برای مهار این ویروس در زمستان آینده، می‌تواند خطرهایی که اقتصاد و تقاضای نفت را تهدید می‌کند افزایش دهد.

این در حالی است که در سناریوی بدترین حالت ممکن، این سند اعلام کرده است که مازاد عرضه بازار در سال ۲۰۲۱ می‌تواند به ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
 

کد خبر 308537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =