تصمیم تازه پوتین درباره تغییرات اقلیمی خشم گروه‌های سبز را برانگیخت

فرمان تازه رئیس‌جمهوری روسیه برای مقابله با تغییرات اقلیمی که سبب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود نارضایتی گروه‌های سبز را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، ولادیمیر پوتین به تازگی سندی را امضا کرد که بر این اساس دولت روسیه موظف است الزام‌های توافقنامه تغییرات اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس را محقق کند، با این حال فعالان محیط زیست معتقدند هدف  تعیین شده سبب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود از این رو این موضوع سبب نارضایتی آنها شده است.

روسیه، چهارمین کشور انتشاردهنده گازهای گلخانه‌ای در جهان، پیش از این توافقنامه پاریس را پذیرفته بود هرچند گروه‌های سبز به دلیل اجتناب مسکو از تعیین اهداف اجباری برای جریمه شرکت‌ها انتقاد کرده‌اند.

تغییرات آب و هوایی برای روسیه که اقتصاد آن به‌شدت متکی به تولید نفت و گاز و همچنین استخراج معادن است، چالشی جدی به شمار می‌آید، بعضی از این زیرساخت‌ها روی یخ ساخته شده و در برابر افزایش دما آسیب‌پذیر است.

در فرمانی که روز چهارشنبه (۱۴ آبان‌ماه) - در تعطیلات رسمی روسیه - منتشر شد، پوتین  که خود را مدافع محیط زیست می‌داند، به‌طور رسمی به دولت دستور داد برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تلاش کند.

وی از آنها خواسته است که حداقل ۳۰ درصد از انتشار این گازها در سال ۱۹۹۰ را تا سال ۲۰۳۰ بکاهند. در سال ۱۹۹۰ و پیش از فروپاشی شوروی انتشار این گازها در حال سقوط آزاد بود.

گروه‌های سبز و تحلیلگران اعلام کردند که این هدف بسیار ناچیز است.

یک گروه طرفدار محیط زیست در روسیه اعلام کرد که فرمان پوتین درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گمراه‌کننده است، زیرا داده‌های رسمی نشان می‌دهد روسیه اکنون بیش از رقم تعیین شده و ۵۲ درصد سال ۱۹۹۰ گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌کند. این مسئله به آن معناست که فرمان پوتین در واقع مجوز افزایش مقدار آلایندگی را می‌دهد.

کد خبر 309303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =