۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  • کد خبر: 310150
ازسرگیری صادرات مستقیم نفت ونزوئلا به چین

ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا، صادرات مستقیم نفت این کشور به چین را ازسر گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های مؤسسه ردیابی کشتی‌های رفینیتیو ایکون و داده‌های شرکت دولتی نفت ونزوئلا (پدوسا) نشان داد ونزوئلا بخشی از صادرات مستقیم نفت به چین را که پس از تحریم‌های آمریکا در مدت بیش از یک سال گذشته مخفیانه انجام می‌شد ازسر گرفته است.

شرکت‌های دولتی چین شامل شرکت ملی نفت چین (CNPC) و پتروچاینا  که از مشتریان اصلی پدوسا هستند، آنها از ماه اوت سال ۲۰۱۹ و پس از شدت گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه پدوسا، بارگیری نفت و سوخت از پایانه‌های نفت ونزوئلا را متوقف کردند.

دولت ترامپ با هدف برکناری دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا این تحریم‌ها را به کار گرفت، اما واشنگتن موفق نشد صادرات نفت این کشور آمریکای جنوبی را به‌طور متوقف، یا مادورو را از قدرت برکنار کند.

در این شرایط، مشتریان پدوسا ارسال محموله‌ها به مالزی را افزایش دادند و محموله‌ها را به‌صورت کشتی به کشتی و در دریا منتقل کردند. این روش ادامه صادرات نفت ونزوئلا به چین را با استفاده از واسطه‌های تجاری ممکن کرد.

پدوسا، سی‌ان‌پی‌سی و پتروچاینا و وزارت نفت ونزوئلا از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.

سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه (پنجم آذرماه) در این باره هشدار داد: افراد فعال در صنعت نفت ونزوئلا در معرض خطر قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها هستند.

پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی تنکرترکرز که حرکت نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی را ردیابی می‌کند ازسرگیری حرکت نخستین نفتکش ونزوئلایی به سمت چین را در ماه اوت امسال شناسایی کرد، این نفتکش یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت به چین منتقل کرده است.

هم‌اکنون حداقل یک نفتکش در یکی از بنادر چین در حال تخلیه بار خود است، در حالی که دو نفتکش متعلق به پتروچاینا هم اوایل ماه جاری میلادی نفت خام ونزوئلا را بارگیری کردند.

صادرات مستقیم نفت ونزوئلا در آستانه انتقال قدرت از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه آمریکا به جو بایدن دموکرات ازسر گرفته شده است.

مشاوران رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرده‌اند که بایدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ونزوئلا را حفظ خواهد کرد، اما تمرکز راهبرد آمریکا را تغییر خواهد داد.

کد خبر 310150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =