بلاتکلیفی اوپک پلاس برای تعیین رقم کاهش عرضه در ۲۰۲۱

برخی منابع اعلام کردند که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک هنوز درباره برنامه عرضه نفت ائتلاف موسوم به اوپک پلاس برای سال ۲۰۲۱ به توافق نرسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، چهار منبع از کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس اعلام کردند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه پس از دور نخست مذاکرات در روز یکشنبه (نهم آذرماه) و پیش از نشست‌های مهم دوشنبه و سه‌شنبه (دهم و یازدهم آذرماه) هنوز نتوانسته‌اند درباره برنامه عرضه نفت اوپک پلاس برای سال ۲۰۲۱ به اتفاق نظر برسند. 

بر اساس برنامه‌ اولیه و سه مرحله‌ای توافق کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس، تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک قرار بود کاهش تولید کنونی خود را از ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۲ میلیون بشکه در روز تسهیل کند، در حالی که موج دوم شیوع ویروس کرونا سبب کاهش تقاضای سوخت در سراسر جهان شده است.

اوپک پلاس هم‌اکنون روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه - معادل ۸ درصد تقاضای جهانی - از تولید نفت خود می‌کاهد و این ائتلاف در حال بررسی تمدید این کاهش تولید در ماه‌های نخست ۲۰۲۱ است.

رایزنی‌های مقدماتی روز یکشنبه وزیران عربستان سعودی و روسیه، درباره مدت زمان تمدید کاهش تولید به نتیجه نرسید.

منابع گفته‌اند که گفت‌وگوهای فعلی بر تمدید کاهش تولید به‌مدت سه تا چهار ماه یا افزایش تدریجی تولید متمرکز است.

به گفته این منابع، تعمیق کاهش تولید یا تمدید ۶ ماهه کاهش تولید کنونی دور از انتظار است.

یکی از این چهار منبع گفت: هنوز اجماعی وجود ندارد.

منبع دوم گفت: ایده‌های بسیاری روی میز در دستور کار وجود دارد که یکی از آنها افزایش تدریجی تولید است.

وزیران نفت و انرژی اوپک بعدازظهر امروز (دوشنبه، دهم آذرماه) از طریق ویدیوکنفرانس در نشست ۱۸۰ عادی این سازمان حاضر می‌شوند.

کد خبر 310196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =