تداوم رایزنی اوپک پلاس برای دستیابی به توافق

برخی منابع اعلام کردند که رایزنی کشورهای عضو اوپک پلاس برای رسیدن به اجماع بر سر رقم کاهش تولید در سال ۲۰۲۱ میلادی ادامه دارد. 

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، دوبی و مسکو، برخی منابع اوپک پلاس اعلام کردند که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه پس از اختلاف‌نظرهای روزهای ابتدایی هفته جاری در تصمیم‌گیری درباره چگونگی مقابله با ضعف تقاضای نفت در پی موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، در حال نزدیک شدن به توافقی درباره برنامه عرضه نفت ائتلاف اوپک پلاس در سال ۲۰۲۱ هستند.

منابع اوپک پلاس گفته بودند که روسیه، عراق، نیجریه و امارات متحده عربی ابراز علاقه کرده‌اند تا در سال ۲۰۲۱ نفت بیشتری به بازار عرضه کنند.

یکی از نمایندگان اوپک گفت: شرایط به سمت سازش پیش می‌رود.

مؤسسه انرژی اسپکتز در یادداشتی در این باره نوشت: تا حدی شاهد پیشرفت رایزنی‌های امروز اعضای اوپک پلاس هستیم و وزرا در حال نزدیک شدن به توافقی هستند که بن‌بست کنونی را رفع کند.

برخی منابع اظهار کرده‌اند که گزینه‌های کنونی شامل تمدید کاهش تولید کنونی، تسهیل کاهش تدریجی تولید به مقدار روزانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در هر ماه و از ماه ژانویه، فوریه یا مارس هستند.

به گزارش شانا، دوازدهمین نشست اعضای ائتلاف اوپک پلاس که قرار بود ۱۱ آذرماه برگزار شود به‌دلیل نیاز به رایزنی و مذاکرات بیشتر به روز پنجشنبه (۱۳ آذرماه) موکول شد.

در این نشست اوپک و متحدانش درباره سیاست‌های تولید نفت خود در سال ۲۰۲۱ میلادی گفت‌وگو خواهند کرد.

دلیل به تعویق افتادن این نشست این است که بازیگران اصلی این ائتلاف هنوز درباره مقدار تولید نفتی که باید هم‌زمان با ضعف تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا محدود کنند، اختلاف‌نظر دارند.

کد خبر 310334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =