کف صادرات روزانه نفت در بودجه ۱۴۰۰ یک میلیون بشکه است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: کف صادرات روزانه نفت در بودجه سال آینده یک میلیون بشکه و سقف آن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در نظر گرفته شده و طوری برنامه‌ریزی شده است که چنانچه محقق نشد بتوان نفت را پیش‌فروش داخلی کرد.

به گزارش شانا، محمدباقر نوبخت، امروز (شنبه، ۱۵ آذرماه) در نشست خبری که برای تشریح لایحه بودجه سال آینده برگزار شد، گفت: سیاست دولت این بود که در برابر منابع محدود، کمتر خرج کنیم و در واقع میزان صرفه‌جویی را به حقوق و مزایای کارکنان و مردم اختصاص دهیم تا معیشت مردم بهبود یابد.

وی با اشاره به تازه‌ترین آمار رشد اقتصادی منتشر شده ازسوی مرکز آمار، افزود: تابستان امسال رشد ناخالص داخلی با نفت ۰.۲ درصد بود و اجزای این رشد به جز بخش خدمات که با توجه به شیوع بیماری کرونا و اعمال محدودیت‌ها منفی سه درصد بود، در بقیه بخش‌ها همچون کشاورزی مثبت ۲.۷، صنایع و معادن مثبت چهار و صنایع و معادن بدون نفت مثبت ۴.۲ درصد بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: امسال ۵۲ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شده و این برای نخستین بار است که سرمایه‌گذاری ما مثبت بوده است و با این ۵۲ هزار میلیارد تومان، ۲ میلیون فرصت شغلی در بخش عمرانی تثبیت شد.

نوبخت تأکید کرد: سال آینده کف صادرات نفت، یک میلیون بشکه در نظر گرفته شده و سقف آن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز است و طوری برنامه‌ریزی شده که اگر محقق نشد و نتوانستیم این میزان نفت بفروشیم، بتوان پیش‌فروش داخلی کرد و اگر بیش از رقم پیش‌بینی‌شده، محقق شود که یک ریال مازاد در اختیار ما نیست و به ذخایر ارزی اضافه می‌شود.

حمید پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه نیز در این نشست گفت: درآمد نفتی را برای سال آینده حدود ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم که اگر به هر دلیلی محقق نشود، امکان تأمین آن از محل فروش اوراق یا پیش‌فروش نفت وجود دارد.

کد خبر 310358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =