۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  • کد خبر: 311977
مصرف سالانه نفت هند کاهش یافت

مصرف سالانه نفت هند برای نخستین بار در ۲۱ سال گذشته کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، مجموع تقاضای نفت هند در سال ۲۰۲۰ برای نخستین بار در بیش از دو دهه گذشته کاهش یافت، زیرا شیوع همه‌گیری ویروس کرونا سبب کاهش حجم تجارت و فعالیت کارخانه‌ها شد و تقاضای یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان جهان را کاهش داد.

براساس محاسبات بلومبرگ و با توجه به داده‌هایی که از سال ۱۹۹۹ موجود است، مجموع تقاضای فرآورده‌های نفتی هند - از جمله گازوئیل، بنزین و سوخت جت - در سال ۲۰۲۰، ۱۰.۸ درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت و نخستین کاهش سالانه را ثبت کرد. مصرف نیز به کمترین حد در پنج سال اخیر، یعنی ۱۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.

تقاضای سوخت دومین واردکننده بزرگ نفت آسیا پس از آنکه در ماه مارس وارد یکی از سختگیرانه‌ترین قرنطینه‌های جهان شد، تا ۷۰ درصد کاهش یافت. این مسئله سبب کاهش شدید پالایش نفت و فعالیت‌ پالایشگاه‌ها شد.

براساس داده‌هایی که از سال ۱۹۵۲ میلادی موجود است، این محدودیت‌های شدید، اقتصاد هند را به‌شدت تضعیف کرد و بزرگ‌ترین کاهش تولید ناخالص داخلی سالانه این کشور را رقم می‌زند.

دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، بسیاری از محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار شیوع ویروس کرونا را لغو کرده است تا سومین اقتصاد بزرگ آسیا را از رکود خارج کند.

با کاهش محدودیت‌ها، تقاضا در حال افزایش است و براساس داده‌های دولتی، با وجود اینکه مصرف ماهانه سوخت‌ در ماه دسامبر حدود ۱.۸ درصد کمتر از یک سال پیش بود، هنوز در بالاترین سطح ۱۱ ماه پیش از آن قرار دارد.

مصرف بنزین در ماه گذشته میلادی با افزایش استفاده از وسایل نقلیه شخصی ۹.۳ درصد افزایش یافته که بیشترین مقدار از ماه مه ۲۰۱۹ است، در حالی که  تقاضای گازوئیل در این ماه ۲.۸ درصد کمتر از دوره مشابه سال پیش از آن بود.

کد خبر 311977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =