خوش‌بینی کمیته وزارتی اوپک پلاس به بهبود بازار نفت در ۲۰۲۱

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اعلام کرد که به بهبود بازار نفت در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین است.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، بیست‌وششمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به JMMC امروز (چهارشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه) به ریاست عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

این کمیته بر نقش مثبت توافقنامه همکاری (DoC) در زمینه حمایت از توازن دوباره بازار جهانی نفت مطابق تصمیم‌های تاریخی دهمین نشست فوق‌العاده اوپک و غیراوپک در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ برای تعدیل تولید نفت خام و تصمیم صدوهفتادونهمین نشست اوپک و یازدهمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک در ۶ ژوئن ۲۰۲۰ تأکید کرد.

این کمیته با قدردانی از کاهش تولید داوطلبانه و قابل توجه عربستان از یکم فوریه ۲۰۲۱ و به‌مدت دو ماه، بر نیاز به رویکردی انعطاف‌پذیر و پیشگیرانه از سوی همه اعضای شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری تأکید کرد.

این کمیته با بررسی گزارش ماهانه تهیه‌شده توسط کمیته مشترک فنی (JTC) اوپک و غیراوپک و داده‌های مربوط به تولید نفت خام ائتلاف اوپک پلاس در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰، از عملکرد مثبت کشورهای شرکت‌کننده استقبال کرد. مجموع پایبندی این ائتلاف در این ماه به توافق اولیه اوپک پلاس ۱۰۱ درصد بود که بر پایبندی حداکثری کشورهای شرکت‌کننده به این توافقنامه تأکید می‌کند.

این کمیته عنوان‌ کرد که کشورهای اوپک و غیراوپک از زمان نشست وزیران این ائتلاف در آوریل سال ۲۰۲۰ درمجموع ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته و سبب تثبیت بازار نفت و تسریع در روند تعادل آن شده‌اند.

این کمیته در ادامه با تأکید بر تعهد شرکت‌کنندگان در توافقنامه همکاری بر پایبندی کامل به توافق کاهش تولید و جبران تخطی از سهمیه کاهش تولید خود بر اهمیت تسریع در برقراری تعادل بازار تأکید کرد. پیشرفت نیجریه در این زمینه کاملاً مشهود بوده است.

این کمیته یادآور شد که ذخیره‌سازی نفت خام کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته است. اگرچه چشم‌انداز اقتصادی و تقاضای نفت در ماه‌های آینده همچنان نامشخص خواهد بود، گسترش تدریجی واکسن‌ها در سراسر جهان عاملی مثبت برای بقیه سال است که سبب تقویت اقتصاد جهانی و تقاضای نفت می‌شود.

این کمیته به همه کشورهای شرکت‌کننده یادآوری کرد که با توجه به شرایط نامشخص بازار هوشیار و انعطاف‌پذیر باشند و در مسیر خود که تاکنون آثار مثبت زیادی به همراه داشته است، باقی بمانند.

نشست بعدی این کمیته در سوم مارس ۲۰۲۱ (۱۳ اسفندماه) برگزار می‌شود.

کد خبر 313176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =