۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  • کد خبر: 313288
افزایش ۱۲۰ درصدی ظرفیت تولید پلیمرها تا سال ۱۴۰۴

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، به ظرفیت تولید ۹ میلیون تن انواع پلیمر در کشور اشاره کرد و گفت: این عدد با بهره‌برداری از طرح‌های در حال ساخت جهش سوم صنعت پتروشیمی با ۱۲۰ درصد افزایش به ۲۱ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ می‌رسد.

به گزارش خبرنگار شانا، بهزاد محمدی، امروز (یکشنبه، ۱۹ بهمن‌ماه) در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه ایران پلاست با شعار کسب‌وکار جهانی با اشاره به اینکه این دوره از نمایشگاه با حضور ۲۰۰ شرکت داخلی برگزار شده است، اظهار کرد: ۶۷ شرکت در گروه مواد اولیه، ۲۶ شرکت در گروه ماشین‌آلات و تجهیزات، ۹۷ شرکت در گروه محصولات ساخته و پیش‌ساخته و ۱۰ شرکت در گروه خدمات فنی و مهندسی در این دوره شرکت کرده‌اند.

وی به حضور ۱۴ شرکت دانش‌بنیان در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: ۲۰۰ بازرگان از ۱۰ کشور هند، ترکیه، آذربایجان، بوسنی، عراق، سوریه، اردن، افغانستان، کنیا، اقلیم کردستان از نمایشگاه ایران پلاست بازید خواهند کرد، همچنین نمایشگاه مجازی با حضور ۷۲ شرکت داخلی و دو شرکت خارجی نیز به‌مدت دوهفته برنامه‌ریزی شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از ۱۰ طرحی که امسال محقق شد از ۶۵.۸ میلیون تن در ابتدای سال به ۸۰ میلیون تن افزایش یافته است، ادامه داد: هم‌اکنون ۴۰ میلیون تن خوراک معادل ۹۰۰ هزار بشکه در روز در ۶۰ مجتمع تولیدی کشور به مصرف می‌رسد.

محمدی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۵ میلیون تن محصول نهایی و قابل فروش در کشور تولید می‌شود که ۷۲ درصد صادر و ۲۸ درصد در داخل مصرف می‌شود، تصریح کرد: ۷۷ نوع کمیکال و ۱۸ نوع انوع پلیمر در قالب ۳۳۴ گرید در کشور تولید می‌شود و در پایین‌دست پتروشیمی به مصرف می‌رسد.

وی رشد تقاضای جهانی محصولات پتروشیمی را ۴.۵ در مقابل یک درصد فرآورده‌های نفتی اعلام کرد و گفت: در دهه‌های آتی، شیب مصرف فرآورده‌های نفتی کاهش می‌یابد، اما مصرف فرآورده‌های پتروشیمی با شیب خیره‌کننده‌ای رو به افزایش است، بنابراین لازم است در توسعه کلان کشور به توسعه صنعت پتروشیمی بیشتر و جدی‌تر توجه و تمرکز کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹ میلیون تن انوع پلیمر در کشور تولید می‌شود، گفت: این عدد با بهره‌برداری از طرح‌های جهش سوم که در حال ساخت هستند در سال ۲۰۲۵ به ۲۱ میلیون تن با ۱۲۰ درصد رشد می‌رسد.

محمدی، سهم ایران از تولید سالانه ۴۲۰ میلیون تنی پلیمرها در جهان را ۲ درصد اعلام کرد و افزود: تولید پلیمرها در جهان به ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید و سهم ایران از این سبد در سال ۱۴۰۴ به ۴ درصد افزایش می‌یابد.

وی در بحث پلیمرهای پرمصرف، با اشاره به اینکه اکنون ظرفیت تولید پلی‌اتیلن ۵.۱ میلیون تن است، ادامه داد: از سال ۱۴۰۱ تولید طرح‌های پلیمری آغاز می‌شود و با تکمیل طرح‌های جهش سوم و طرح‌های خوراک ترکیبی به عدد ۱۳ میلیون تن پلی اتیلن در سال ۱۴۰۴ می‌رسیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید پروپیلن از مجموع پالایشگاه و پتروشیمی حدود یک میلیون تن است و پروپیلن خاویار صنعت پتروشیمی است، گفت: در سال ۱۴۰۰ یک طرح پلی‌پروپیلن خمین به بهره‌برداری می‌رسد و به ظرفیت ۱.۲ میلیون تن می‌رسیم، اما در سال ۱۴۰۴ با اجرای طرح‌های راهبردی تولید این محصول به عدد ۴.۵ میلیون تن می‌رسد.

دستیابی به دانش فنی تولید پروپیلن

محمدی یکی از گلوگاه‌ها در توسعه طرح‌های تولید پروپیلن را تأمین دانش فنی عنوان و اظهار کرد: دانش فنی پروپیلن از متانول و گاز طبیعی کسب شده و همین‌طور طرح PDH سلمان فارسی در حال اجراست و با مجموع طرح‌های MTP، GTP  و PDH در سال ۲۰۲۵ به ظرفیت ۴.۵ میلیون تن می‌رسیم، اکنون طرح‌های GTPP اسلام‌آباد غرب که روز شنبه (۱۸ بهمن‌ماه) عملیات اجرایی آن آغاز شد، MTP  گروه فاتح، PDH  سلمان فارسی، PDH هیرسا پلیمر، PP ایلام در این زمینه فعال هستند.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید PET از پتروشیمی تندگویان ۹۰۰ هزار تن است، اظهار کرد: طرح محب در چند ماه آینده با ۸۰ هزار تن ظرفیت و فرساشیمی در سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد، در مجموع تولید پت به ۱۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پلی استایرن را از پلیمرهای ویژه و گران‌قیمت عنوان کرد و ادامه داد: اکنون ۸۷۰ هزار تن ظرفیت داریم و در سال ۱۴۰۱ با بهره‌برداری از طرح دالاهو در عسلویه و پارک استایرن به ۹۹۰ هزار تن می‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون از واحدهای تبریز و قائدبصیر ABS تولید می‌شود، تصریح کرد: پلیمر پادجم که در سال ۱۴۰۱ عملیاتی می‌شود از این تولید پایین عبور می‌کنیم و به ظرفیت ۳۳۰ هزار تن در سال می‌رسیم.

۵۰ مجتمع پلیمری تا سال ۱۴۰۴

محمدی با اشاره به اینکه این سه دسته پلیمر عنوان‌شده وابسته بهBTX، هم بنزن و پارازایلین است که هم‌اکنون عمده آن در پتروشیمی نوری تولید می‌شود، گفت: برای عبور از این وضع سه طرح مهم خوراک ترکیبی هرمز، آریا و کیان، تعریف شده است که با اجرای این سه طرح وضع ما در حوزه بنزن و پارازایلین مناسب می‌شود و توسعه پلیمرها سرعت بیشتری می‌گیرد.

معاون وزیر نفت سرمایه‌گذاری در واحدهای پی‌وی‌سی بالاست و سرمایه‌گذاران کمتر از این طرح استقبال می‌کنند و اکنون ۸۵۰ هزار تن ظرفیت در این بخش داریم، ادامه داد: به‌تازگی گروه تدبیر طرحی را در بندرعباس برای تولید PVC اعلام کرده که در حال بررسی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت تولید لاستیک (RUBBER) اکنون ۱۶۰ هزار تن در کشور است، افزود: ظرفیت تولید این محصول در سال ۱۴۰۲ با بهره‌برداری از طرح‌های صدف و پادجم به عدد ۳۵۰ هزار تن خواهید رسید.

به گفته محمدی، اکنون ۲۷ مجتمع از ۶۰ مجتمع تولیدی فعال در کشور پلیمری هستند که در سال ۱۴۰۴ با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی، مجموع مجتمع‌ها به ۱۱۳ مجتمع و شمار مجتمع‌های پلیمری به ۵۰ می‌رسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه فروش پلیمرها اکنون از ۹ میلیون تن ۵۴ درصد صادر و ۴۶ درصد در داخل مصرف می‌شود، گفت: در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می‌شود افزایش تولید و متنوع‌سازی محصول محقق شود و در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نیز باید بر تکمیل زنجیره ارزش در پایین‌دست و تکمیل زنجیره ارزش به‌منظور مصرف این مقدار از تولید تمرکز بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه در کل ۸۵ نوع کاتالیست به ارزش سالانه ۲۷۰ میلیون دلار در صنعت پتروشیمی مصرف می‌شود، گفت: سهم پلیمری‌ها از این سبد ۵۰ میلیون دلار است و تا امروز ۲۰ نوع را ایرانی‌سازی کردیم که معادل ۱۲۵ میلیون دلار در سال است و تا ۱۴۰۱، ۳۶ نوع دیگر بومی‌سازی می‌شود و این عدد به ۱۹۵ میلیون دلار می‌رسد.

محمدی با بیان اینکه در پایان سال ۱۴۰۰، ۷۰ درصد کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی داخلی‌سازی می‌شود، ادامه داد: در مجموع در این صنعت ۶۵ دانش فنی فرآیند مصرف می‌شود که از این تعداد تا به امروز هفت دانش فنی بومی‌سازی شده است و تا سال ۱۴۰۰ این عدد به ۱۰ دانش فنی می‌رسد.

سمانه بیدمشک

کد خبر 313288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =