نخستین پمپ ۳.۲ مگاواتی به طرح انتقال نفت‌خام گوره جاسک رسید

نخستین پمپ ۳.۲ مگاواتی ساخت ایران پس از گذراندن موفق آزمون‌های عملکردی، دیروز (شنبه، ۲۵ بهمن‌ماه) به طرح انتقال نفت خام گوره–جاسک تحویل داده شد و به محل نصب در تلمبه‌خانه شماره ۲ واقع در ۵۰ کیلومتری بوشهر رسید.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه نفت، علی جعفرزاده، قائم‌مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، با اعلام این خبر گفت: این نخستین پمپ ۳.۲ مگاواتی ساخت ایران است که به‌دنبال امضای قراردادهای ساخت ۵۰ پمپ‌ مورد نیاز این طرح با سازندگان ایرانی، ساخته و تحویل طرح شد.

وی با بیان اینکه این پمپ به محل تلمبه‌خانه شماره ۲ حمل شده و هم‌زمان با ارسال آن به کارگاه، فعالیت‌های نصب و پیش‌راه‌اندازی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: در بهره‌برداری از فاز نخست طرح، راه‌اندازی تلمبه‌خانه شماره ۲ با چهار دستگاه پمپ هدف‌گذاری شده که نخستین آن تحویل طرح شده است و باقی پمپ‌ها نیز در روزهای آینده تحویل طرح می‌شوند.

قائم‌مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با اشاره به ساخت محدود پمپ‌هایی با این ظرفیت در خاورمیانه، گفت: ساخت این پمپ‌ها در داخل کشور نه‌تنها سبب اشتغال‌زایی شده، بلکه صرفه‌جویی ارزی نیز به‌دنبال داشته است.

به گفته جعفرزاده، نکته حائز اهمیت در مورد این پمپ‌ها که از سوی شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود این است که این پمپ‌ها از نوع پمپ‌های چندمرحله‌ای بوده و برای نخستین بار است که مراحل طراحی (پایه/ تفصیلی)، ریخته‌گری، ماشین‌کاری، آزمایش‌های استحکام بدنه و عملکرد را با موفقیت سپری کرده و به کارگاه ارسال شده است.

وی ابراز امیدواری کرد با ورود این پمپ‌ها که قلب تپنده تلمبه‌خانه است، مراحل تکمیل و راه‌اندازی خط لوله گوره - جاسک شتاب گیرد.

قراردادهای ساخت ۵۰ پمپ مورد نیاز طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره - جاسک با ارزش تقریبی ۴۸ میلیون یورو، مهرماه پارسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت‌های پمپ‌های صنعتی ایران، پمپیران و پتکو امضا شده بود و در همین باره، نخستین پمپ ۳.۲ مگاواتی ساخت داخل به این طرح راهبردی تحویل شده است.

کد خبر 313543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =