سیاست صادرات گاز به همسایگان اولویت همیشگی ایران است

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارش «صادرات گاز به کویت، فرصتی که سوخت» توضیحاتی برای تنویرافکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: سیاست صادرات گاز به همسایگان اولویت همیشگی است.

به گزارش شانا، در توضیحات اداره کل روابط عمومی به این گزارش که ۲۸ بهمن‌ماه در خبرگزاری مهر منتشر شد، آمده است:

«نظر به انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر براساس سخنان اخیر آقای رستم قاسمی، وزیر پیشین نفت، درباره صادرات گاز به کویت، به اطلاع می‌رساند مذاکرات اولیه صادرات گاز به کویت در دولت هفتم و در سال ۱۳۷۹ آغاز شده بود و در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ و در حاشیه نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اصفهان توافقنامه صادرات گاز به کویت به‌مدت ۲۵ سال و به مقدار روزانه ۳۰۰ میلیون فوت‌مکعب در روز برای تحویل در اواخر سال ۲۰۰۷ به امضای وزیران نفت دو کشور رسید.

 براساس آن توافقنامه قرار بود صادرات گاز به کویت از طریق احداث خط لوله‌ای به طول ۲۶۰ کیلومتر از مسیر بندر گناوه و از طریق دریا و خشکی انجام شود و جزئیات اجرایی قرارداد نیز قرار بود ظرف ۶ ماه بعدی نهایی شود که با روی کار آمدن دولت نهم این توافق‌نامه دچار فراز و نشیب شد و به مسیر دیگری افتاد.

در عین حال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم دوباره مذاکره برای صادرات گاز به کویت ازسر گرفته شد. مزید اطلاع نگارنده گزارش مهر، موضوع اخذ مصوبه از مجلس عراق برای انتقال بخشی از گاز صادراتی ایران به عراق از مسیر خط لوله بصره نیز بخشی از تلاش‌های ایران برای صدور گاز به کویت بوده که در دولت دهم کلید خورد و در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ پیگیری و منجر به امضای تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه شد که اجرایی شدن آن با توجه به تغییر شرایط سیاسی بین‌المللی به تأخیر افتاده است.

با توجه به مؤلفه‌های متعدد مؤثر در این‌گونه مذاکرات، این موضوع به‌عنوان یکی از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اولویت صادرات گاز به همسایگان خود همچنان در دستور کار قرار دارد. بدیهی است اجرایی شدن این سیاست‌ها نیازمند فراهم شدن مقدماتی است که مقتضیات آن در حیطه اختیار یک فرد قرار ندارد، از این رو انتظار است در طرح چنین مباحثی افراد دچار هیجان نشوند و مصالح بلندمدت و آینده کشور را بدون سنجه مناسب برای جلب توجه لحظه‌ای صرف نکنند.»

کد خبر 314000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =