کاهش برآورد قیمت نفت برای توازن بودجه کشورهای خاورمیانه

صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد قیمت نفت مورد نیاز برای به حفظ تعادل بودجه کشورهای صادرکننده نفت در منطقه خاورمیانه کاهش ‌یابد.

به گزارش خبرگزاری پلتس از دوبی، صندوق بین‌المللی پول در گزارش چشم‌انداز منطقه‌ای خاورمیانه و آسیای مرکزی خود که روز یکشنبه (۲۲ فروردین‌ماه) منتشر شد، برآورد کرد قیمت نفت مورد نیاز برای به تعادل رسیدن بودجه کشورهای خاورمیانه در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ کاهش می‌یابد و این مسئله، در پی انتظار این کشورها برای افزایش قیمت‌های نفت و بهبود اقتصادی پدید آمده است.

این نهاد پیش‌بینی کرد قیمت نفت مورد نیاز برای به تعادل رسیدن بودجه عربستان کاهش می‌یابد و از ۷۷ دلار و ۹۰ سنت برای هر بشکه در سال ۲۰۲۰ به ۷۶ دلار و ۲۰ سنت در سال ۲۰۲۱ و ۶۵ دلار و ۷۰ سنت در سال ۲۰۲۲ می‌رسد.

بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، قیمت نفت مورد نیاز عمان برای به تعادل رسیدن بودجه در سال ۲۰۲۱، ۷۲ دلار و ۳۰ سنت برای هر بشکه است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۰، ۹۵ دلار و ۸۰ سنت برای هر بشکه بود.

این قیمت برای امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۱ در حالی به ۶۴ دلار و ۶۰ سنت برای هر بشکه می‌رسد که در سال پیش از آن، ۶۸ دلار و ۲۰ سنت برای هر بشکه بود.

این در حالی است که قیمت مورد نیاز نفت کویت برای متعادل نگه‌داشتن بودجه سالانه خود در سال ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد و به ۶۹ دلار و ۳۰ سنت برای هر بشکه می‌رسد، اما برای سال ۲۰۲۲ کاهش یافته و به ۶۴ دلار و ۵۰ سنت برای هر بشکه می‌رسد. این رقم در سال ۲۰۲۰، ۶۸ دلار و ۱۰ سنت برای هر بشکه بود.

قیمت مورد نیاز نفت عراق در سال ۲۰۲۱ نیز افزایش می‌یابد و به ۷۱ دلار و ۳۰ سنت برای هر بشکه می‌رسد. این رقم در سال گذشته میلادی ۶۳ دلار و ۷۰ سنت بود.

در گزارش این نهاد آمده است: حساب‌های مالی سراسر منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ وخیم‌تر شد که بیانگر درآمد پایین‌تر این کشورها به‌دلیل کاهش تقاضای داخلی و سقوط قیمت نفت و همچنین سیاست دولت‌ها برای مهار پیامدهای همه‌گیری بحران کرونا بود.

این صندوق افزود: منابع مالی صادرکنندگان نفت نسبت به واردکنندگان این کالا کاهش چشمگیرتری داشت که بیانگر درآمد پایین‌تر نفتی آنها بود.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، کسری مالی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته و از ۳.۸ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ به ۱۰.۱ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

این نهاد تصریح کرد: قیمت بالاتر نفت و توزیع واکسن کرونا به‌خصوص در امارات متحده عربی دورنمای مالی بسیاری از اقتصادهای حاشیه خلیج فارس را بهبود داده است.

کد خبر 315278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =