۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۶
  • کد خبر: 315830
جهانگیری: بر اوضاع فروش نفت مسلط‌تر شده‌ایم

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم تحریم را خنثی کنیم، گفت: فروش نفت بسیار کاهش یافت، اما اکنون شرایط بهتر است و بر اوضاع مسلط‌تر شده‌ایم و امکان افزایش صادرات نفت تا ۲.۵ میلیون بشکه را پس از رفع تحریم داریم.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری شامگاه جمعه (۱۰ اردیبهشت‌ماه) با حضور در شبکه مجازی کلاب‌هاوس، به تشریح اقدام‌های دولت در مواجهه با تحریم و آثار آن پرداخت و گفت: معتقدم در جنگ اقتصادی آمریکا، در ۲۰۰ سال گذشته این حجم تحریم و پیگیری و اصرار بر اجرای آن بی‌سابقه بوده است. تمام سفارتخانه‌های آمریکا موظف به رصد معاملات شده بودند و بر صفر شدن فروش نفت ایران، فلج کردن سیستم حمل‌ونقل دریایی و شناسایی تمامی گلوگاه‌ها اصرار داشتند.

وی ادامه داد: به حدی جسور شده بودند که در هرجایی نفتکش ما را شناسایی می‌کردند، انفجار ایجاد می‌کردند. حدود ۲۰۰ نفتکش ما را دچار سانحه کردند. گاهی از طریق خودشان و گاهی از طریق نیابتی‌هایی همچون اسرائیل و سعودی.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اعتراف مقام‌های آمریکا برای شکست فشار حداکثری، اضافه کرد: بسیاری از سران کشورها در دیدار با رئیس‌جمهوری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بودند ترامپ گفته است سه ماه صبر کنید هیچ چیزی از این نظام و ایران باقی نمی‌ماند. با این شرایط، ایران ماند و سرافراز ایستادگی کرد.

جهانگیری با بیان اینکه همین الان بیشترین دستاورد را نسبت به دولت‌های پیشین داشته‌ایم، گفت: برداشت از ذخایر مشترک با قطر پیش از این دولت به نفع قطر پیش می‌رفت، غارت اموال کشور فقط گرفتن وام و پرداخت نکردن آن نیست. امروز ما بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز یعنی بیش از قطر از پارس‌جنوبی برداشت می‌کنیم.

وی افزود: کارهای بزرگی انجام شد. بزرگ‌ترین انتقال آب در استان‌های غرب کشور اجرا و حجم ذخایر پتروشیمی و فولاد افزوده شد. بزرگ‌ترین کمک به حقوق‌بگیران ثابت، بازنشستگان انجام شد و امیدواریم در این دور مذاکرات، تحریم برداشته و مشکلات مردم برطرف شود.

کاهش شدید منابع ارزی

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به کاهش شدید منابع ارزی از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار به‌واسطه فشار تحریم‌ها ادامه داد: در هر سال تلاش شد میزان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش یابد و حتی تصمیم داشتیم در آخر سال ۹۹ این ارز حذف شود، اما مجلس ناگهان این مسئله را رسانه‌ای کرد و سبب شد کالاها انبار شوند.

جهانگیری درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی توضیح داد: بر اساس تصمیم سران قوای سه‌گانه، قرار شد نرخ ۴۲۰۰ تومن ثابت بماند، اما در پایان تصمیم‌گیری به رئیس‌جمهوری پیشنهاد کردند برای اینکه در جامعه این خبر مطرح شود، آقای جهانگیری اعلام کند و این کار انجام شد. نرخ ثابت ۴۲۰۰ تومان، مصوبه سران قواست.

وی تصریح کرد: من تلاش کردم که ۴۲۰۰ تومن ثابت نباشد و همراه با تورم تغییر کند، اما اکنون مهم‌تر این است که از زندگی مردم حفاظت کنیم. دولت ایران یارانه‌های پیدا و پنهان زیادی دارد. بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومن یارانه آشکار پرداخت می‌کنیم. تنها بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می‌کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: من درباره بنزین پیشنهاد داشتم که به جای تخصیص بنزین به خودرو، به افراد اختصاص یابد تا به نفع افراد مرفه نشود. بیش از ۴۸ درصد جمعیت هیچ خودرویی ندارند.

پول‌های نفتی که برنگشت

جهانگیری به پرونده‌هایی مانند فروش نفت به بابک زنجانی، فروش نفت به ستاد کل نیروی مسلح و نیروی انتظامی و برنگشتن پول آن در دولت احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: امروز شرکت نفت ما یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران دولتی است.

وی ادامه داد: من بر خلاف نظر برخی در دولت ماندم تا امثال بابک زنجانی دیگری ایجاد نشود. بدون مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی یک میلیارد دلار پول به بانک بابک زنجانی در مالزی واریز شده بود. ۱.۷ میلیارد دلار نفت به وی داده شد. نفت را می‌گرفته و پول آن را بر نمی‌گردانده، دوباره به او نفت می‌دادند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم تحریم را خنثی کنیم، ادامه داد: فروش نفت بسیار کاهش یافت، اما اکنون شرایط بهتر است و بر اوضاع مسلط‌تر شده‌ایم و امکان افزایش صادرات نفت تا ۲.۵ میلیون بشکه را پس از رفع تحریم داریم.

جهانگیری یادآوری کرد: پیچیدگی فروش نفت و گرفتن پول و تبدیل آن به کالا بسیار سخت است. اینکه درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری به ۵ میلیارد دلار رسیده، توجیه نیست. در بودجه امسال کشور تنها ۱۲ هزار دلار درآمد نفتی پیش‌بینی شده است.

بیش از ۱۰۰ لایحه دولت در مجلس مانده است

وی افزود: بیش از ۱۰۰ لایحه دولت در مجلس مانده و مجلس به مجلس طرح‌ها تبدیل شده است. لایحه در نظام قانون‌گذاری اصل است، هشت لایحه دولت که با وجود گذشت زمان زیادی ارسال شده، حتی اعلام وصول نشده است. این خلاف قانون اساسی است. مجلس حق ندارد لایحه را اعلام وصول نکند.  

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: اگر بخواهیم ابعاد بودجه ۱۴۰۰ را بر زندگی مردم تشریح کنیم چند ساعت زمان لازم دارد. کدام مجلسی رأی می‌دهد که ۲ درصد نرخ ارز نباید کمتر کاهش یابد؟ این فقط متوجه مجلس نیست، مجمع تشخیص مصلحت هم این‌گونه است، چند مصوبه در این مجمع مانده است و هیچ پاسخی هم نمی‌دهند.

برای اصلاح هیچ راهی غیر از انتخابات نداریم

جهانگیری تأکید کرد: مذاکرات وین و رفع تحریم را مهم‌ترین موضوع ملی امروز کشور بدانیم و مسئول مذاکره در برابر ۶ قدرت دنیا را تضعیف نکنیم. انتخابات را با رقابت شرافتمدانه و مشارکت مؤثر رونق ببخشیم، نه با تقدس‌زدایی از چهره‌های خدمتگزار کشور و به درک مردم و رشد فکری آنها بیش از القائات سیاسی و مخرب باور داشته باشیم.  

وی اظهار کرد: برای اصلاح هیچ راهی غیر از انتخابات نداریم. البته درک می‌کنم شاید مردم نسبت به اثربخشی رأی و قدرت واقعی دولت دچار تردید شده باشند، اما به‌عنوان یک خادم ملت عرض می‌کنم که رئیس دولت می‌تواند مؤثر باشد؛ یک وقت می‌گوید که تحریم کاغذ پاره است، یک‌وقت هم رئیس دولت می‌گوید باید تحریم را حل کنیم، پذیرفته می‌شود و از آن برجام بیرون می‌آید.

در جریان حضور شب گذشته جهانگیری در کلاب‌هاوس، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر امور ارتباطات و فناوری نیز در این نشست مجازی حضور داشتند.

کد خبر 315830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =