۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
  • کد خبر: 315863
بهبود قیمت نفت سود شرکت‌های بزرگ نفتی را رقم زد

بهبود قیمت نفت سبب شد شرکت‌های بزرگ نفتی در سه‌ ماه نخست امسال به مسیر سوددهی بازگردند.

به گزارش خبرنگار شانا، شرکت‌های بزرگ نفتی در روزهای اخیر در گزارش عملکرد سه ماهه خود اعلام کردند که در پی بهبود قیمت نفت در ماه‌های اخیر، در سه ماه نخست امسال سود برده‌اند و زیان ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا را جبران کرده‌اند.

شرکت‌های بی‌پی انگلیس، اکسون موبیل آمریکا، توتال فرانسه، ایمپریال اویل کانادا و ماراتن اویل آمریکا در گزارش‌های سه ماه نخست خود اعلام کردند که افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر سبب بهبود تجارت و سود این شرکت‌ها شده است.

توتال روز پنجشنبه (نهم اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که درآمد این شرکت در سه ماه نخست امسال نزدیک به پیش از همه‌گیری ویروس کرونا بوده است، زیرا افزایش قیمت نفت و گاز سبب رونق تجارت و افزایش تولید برق شد.

توتال در گزارش خود، درآمد خالص ماه‌های ژانویه تا مارس را ۳ میلیارد دلار اعلام کرد که ۶۹ درصد نسبت به پارسال و ۹ درصد بالاتر از سه ماه نخست  ۲۰۱۹ است.

گزارش سه ماه نخست امسال اکسون موبیل هم نشان داد کاهش هزینه‌های این شرکت کمک کرده است زیان تاریخی پارسال و نیاز به جریان نقدی زیاد برای کاهش بدهی را تغییر دهد.

درآمد خالص اکسون موبیل در سه ماه نخست امسال ۲ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار یا ۶۴ سنت به ازای هر سهم بود، این در حالی است که این شرکت پارسال ۶۱۰ میلیون دلار یا ۱۴ سنت برای هر سهم ضرر کرد.

شرکت امپریال اویل کانادا هم در گزارشی در روز جمعه (دهم اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که افزایش قیمت نفت و بهبود پالایش و حاشیه سود فرآورده‌های شیمیایی سبب شده است این شرکت در سه ماه نخست امسال سود کند.

امپریال اعلام کرد که در سه ماه منتهی به ۳۱ مارس، ۳۹۲ میلیون دلار کانادا (۳۱۹ میلیون و ۳۲۰ هزار دلار) معادل ۵۳ سنت به ازای هر سهم سود کسب کرده است، در حالی که در سه ماه پیش از آن یک میلیارد و ۱۵۰ هزار دلار کانادا یا ۱ دلار و ۵۶ سنت کانادا برای هر سهم ضرر کرده بود.

ماراتن اویل روز پنجشنبه (نهم اردیبهشت‌ماه) به‌عنوان آخرین تولیدکننده نفت آمریکا سود سهام سه ماهه خود را افزایش داد، زیرا واکسن کرونا و افزایش تقاضای سفر سبب افزایش قیمت نفت شد.

این شرکت سود سهام خود را با ۳۳ درصد افزایش، چهار سنت برای هر سهم اعلام کرد و مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بدهی خود را بازپرداخت کرد.

به گزارش شانا، سود شرکت بریتیش پترولیوم هم در سه‌ ماه نخست امسال در پی افزایش قیمت نفت و درآمد بیشتر از تجارت گاز طبیعی بیش از سه برابر پارسال شده و به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده که فراتر از حد انتظار بوده است.

کد خبر 315863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =