قرارداد EPC ساخت نخستین واحد متیل‌آمین در ایران امضا شد

قرارداد مهندسی EPC طرح متیل آمین سنقر به‌عنوان نخستین طرح متیل آمین در کشور با دو شرکت ایرانی امضا شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، رسول اشرف‌زاده، مدیرعامل این شرکت در آیین امضای قرارداد EPC ساخت نخستین طرح متیل‌آمین در کشور که با حضور سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده سنقر و کلیایی مجلس شورای اسلامی بین نوید شهیدی‌نیا، مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی نگین سنقر و مشارکت شرکت‌های بام‌دژ طرح و پترو نیرو صبا امضا شد، گفت: این طرح از طرح‌های ارزشی پترول است که به‌منظور توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از واردات محصولات، اشتغال‌زایی پایدار، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش رفاه جامعه پیرامونی از اهداف اصلی پترول در اجرای طرح‌های توسعه‌ای از جمله طرح متیل آمین است، افزود: به‌منظور دستیابی به این اهداف، طرح‌های دیگری نیز تعریف شده است که به‌زودی شاهد امضای قرارداد EPC و کلنگ‌زنی آنها خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت پترول همچنین بر استفاده حداکثری از ساخت داخل و بهره‌مندی از نیروهای متخصص، جوان و متعهد با تمرکز بر بهره‌گیری از ظرفیت موجود در مناطق کمترتوسعه‌یافته تأکید کرد.

تکمیل زنجیره متانول و آمونیاک

نوید شهیدی‌نیا، مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی نگین سنقر نیز در این مراسم گفت: طرح متیل‌آمین سنقر با حجم سرمایه‌گذاری ۵۸ میلیون دلار با ظرفیت تولید سالانه ۲۲.۶ هزار تن منو متیل آمین، دی متیل آمین و تری متیل آمین اجرا می‌شود که آمونیاک و متانول به‌عنوان خوراک این واحد از شرکت‌های تابع هلدینگ خلیج فارس تأمین می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون همه نیازهای مصرفی کشور به متیل آمین و مشتقات آن از طریق واردات تأمین می‌شود که با احداث نخستین واحد تولید متیل آمین در کشور می‌توان گامی هرچند کوچک در راه اعتلای ایران اسلامی و خودکفایی کشور برداشت و به سمت تکمیل زنجیره متانول و آمونیاک حرکت کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی نگین سنقر، ورود به بخش‌های پایین‌دستی به‌دلیل حجم سرمایه‌گذاری پایین، سودآوری بالا، ارتقای جایگاه راهبردی ایران، تکمیل زنجیره ارزش با ورود به عرصه تولید مواد شیمیایی، جلوگیری از انتقال سرمایه‌ها به خارج کشور، توانمند کردن اقتصاد ملی و رشد سهم تولید ناخالص کشور از ویژگی‌های طرح متیل آمین است.

شرکت صنایع شیمیایی نگین سنقر از شرکت‌های زیرمجموعه پترول است که در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی استان کرمانشاه در مساحتی حدود ۴ هکتار احداث می‌شود.

کد خبر 316390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =