ضرورت همکاری اعضای اوپک برای تأمین عرضه پایدار انرژی

رئیس هیئت‌عامل اوپک بر ضرورت همکاری اعضای اوپک برای تأمین عرضه پایدار و باثبات انرژی تأکید کرد و گفت: در فضای نگران‌کننده ناشی از شیوع کرونا، اقدام‌های مهمی از سوی کشورهای عضو اوپک با همکاری تولیدکنندگان غیراوپک برای ایجاد امیدواری در بازار نفت انجام شده است.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، امیرحسین زمانی‌نیا در افتتاحیه یکصد و پنجاه و هشتمین نشست هیئت‌عامل اوپک (OPEC Board of Governors) با یادآوری شرایط دشوار صنعت نفت جهان در سال ۲۰۲۰، اظهار کرد: اقدام‌های مهمی از سوی کشورهای عضو اوپک با همکاری تولیدکنندگان غیراوپک در سال ۲۰۲۰ و در قالب بیانیه همکاری برای ایجاد امیدواری در فضای نگران‌کننده و دشوار ناشی از پیامدهای شیوع کرونا برای بازار و صنعت نفت انجام شده است.  

وی تأکید کرد: اتحاد، تعهد و عزم راسخ کشورهای عضو اوپک منجر به بروز سطح جدیدی از احترام و شخصیت برای این سازمان در سطوح عالی‌رتبه سیاست‌گذاری و در میان طیف گسترده‌ای از بازیگران صحنه انرژی جهان شده است.

نماینده ایران در هیئت‌عامل اوپک با بیان اینکه با وجود پرسش‌های  پیش روی ما، تقاضا برای انرژی در جهان همچنان ادامه خواهد یافت و برخورداری از سبد متنوع و پایدار انرژی برای پاسخگویی به تقاضای جهان نیاز خواهد بود، تصریح کرد: در نتیجه این امر، وظیفه سازمان ما مشابه آن چیزی است که در زمان تأسیس اوپک در سال ۱۹۶۰ با آن مواجه بودیم؛ همکاری با یکدیگر برای تأمین عرضه پایدار و باثبات انرژی به نفع تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و به‌طور کلی اقتصاد جهان.

زمانی‌نیا از تلاش‌های ماگلویره مانیه آکو، نماینده گابن در هیئت‌عامل اوپک در دوره ریاست در سال ۲۰۲۰ و از زحمات خستگی‌ناپذیر محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل و کار مثال‌زدنی‌ کارکنان دبیرخانه در جهت موفقیت سازمان اوپک قدردانی کرد.

یکصدو پنجاه و هشتمین نشست هیئت‌عامل اوپک (OPEC Board of Governors) دیروز (چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه) با حضور نمایندگان کشورهای عضو اوپک آغاز شد و امروز (پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه) به کار خود پایان می‌دهد. نشست افتتاحیه بیش از چهارساعت‌ونیم به درازا کشید. امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت‌عامل اوپک که برای مذاکرات برجام در وین به‌سر می‌برد با حضور در مقر دبیرخانه سازمان اوپک ریاست این نشست ویدئوکنفرانسی را برعهده داشت.  این نخستین نشست هیئت‌عامل اوپک در سال ۲۰۲۱ است.

در این نشست موضوعاتی مانند تصویب متن دستور نشست گذشته، پیگیری اجرای تصمیم‌های نشست قبل هیئت‌عامل و تصمیم‌های اجلاس کنفرانس اوپک، گزارش‌های مالی سال ۲۰۲۰، برنامه کاری و بودجه پیشنهادی برای سال ۲۰۲۲، گزارش دبیرکل از آخرین اقدام‌ها و فعالیت‌های دبیرخانه در فاصله اجلاس قبل هیئت‌عامل (آذر ۱۳۹۹) تاکنون و دیگر موضوعات تحقیقاتی و اداری دبیرخانه که دستور کار مصوب هیئت‌عامل اوپک است به ترتیب مطرح و از دبیرخانه خواسته شد گزارش‌های مربوطه در هر بخش ارائه شود.

اعضای هیئت‌عامل اوپک در ادامه این نشست به بیان نظرات، ملاحظات و پیشنهادهای خود پرداختند که مقرر شد دبیرخانه اوپک اقدام‌های لازم متناسب با  نظرات و ملاحظات ارائه‌شده از سوی اعضای هیئت‌عامل را در دستور کار قرار دهد و هیئت‌عامل اوپک را از نتایج اقدام‌ها مطلع کند.

امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت‌عامل اوپک بر اساس تصمیم اجلاس ۱۷۹ کنفرانس اوپک (آذرماه ۱۳۹۹) به‌عنوان رئیس هیئت‌عامل این سازمان در سال ۲۰۲۱ میلادی برگزیده شد. هیئت‌عامل رکن اجرایی اوپک است و هدایت اداره امور سازمان، اجرای تصمیم های نشست، بررسی و اتخاذ تصمیم درباره گزارش های ارائه‌شده از سوی دبیرکل، ارائه گزارش‌ها و توصیه‌ها به نشست وزارتی، تنظیم بودجه سازمان برای هر سال تقویمی و تقدیم آن به نشست وزیران برای تصویب و ... از عمده وظایف آن است.

کد خبر 316464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =