عربستان جایگاه نخست صادرکننده نفت به چین را پس گرفت

عربستان توانست دوباره در عرضه نفت به چین از روسیه پیشی گیرد و جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به این کشور آسیایی را پس گیرد.

به گزارش خبرگزاری اویل پرایس، عربستان در ماه آوریل برای هشتمین ماه پیاپی بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین شد و روسیه را به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به چین پشت سر گذاشت، زیرا بزرگ‌ترین خریدار نفت جهان در این ماه کمترین مقدار نفت خام را از ماه دسامبر ۲۰۲۰ تاکنون وارد کرد.

داده‌های اداره گمرک چین روز پنجشنبه (۳۱ اردیبهشت‌ماه) نشان داد عربستان در ماه گذشته میلادی یک میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه در روز نفت به چین صادر کرده که پایین‌ترین مقدار از اکتبر ۲۰۲۰ است. با وجود این، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان در این ماه همچنان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به چین بود.

روسیه در ماه گذشته میلادی یک میلیون و ۵۳۰ بشکه در روز نفت به چین صادر کرد.

واردات نفت چین از آمریکا در ماه آوریل در حالی کاهش یافت که این کشور آوریل پارسال هیچ محموله‌ای از آمریکا وارد نکرده بود.

واردات نفت خام چین در ماه گذشته میلادی به پایین‌ترین مقدار از دسامبر ۲۰۲۰ یعنی ۹ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه در روز رسید. علت کاهش خرید نفت این کشور افزایش قیمت آن و افزایش فشار بر حاشیه‌های سود پالایشگاهی در کنار رشد ذخیره‌سازی سوخت بود.

تحلیلگران معتقدند قیمت بالاتر نفت و احتمال تکمیل‌ شدن ظرفیت ذخیره‌سازی راهبردی چین بیانگر پایان دوره ذخیره‌سازی بالای نفت این کشور است.

کد خبر 316535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =