آمادگی ایران برای افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی به چین

رئیس‌جمهوری گفت: تقویت بیش از پیش روابط ایران و چین به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از جمله افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به این کشور و تسهیل حضور شرکت‌های چینی در ایران ضروری است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی امروز (دوشنبه، سوم خردادماه) در گفت‌وگوی تلفنی با شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، با اشاره به جایگاه راهبردی و نگاه بلندمدت جمهوری اسلامی ایران به تقویت شراکت همه‌جانبه با چین به‌عنوان یکی از قدرت‌های جهانی فارغ از تحولات بین‌المللی، تسریع در عملیاتی شدن مفاد توافق‌های دو کشور را مورد تأکید قرار داد.

وی با اعلام آمادگی ایران برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی با چین در منطقه غرب آسیا، توسعه این همکاری‌ها را سبب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از جمله افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین و تسهیل حضور شرکت‌های چینی در ایران در حوزه‌های مورد علاقه دانست.

رئیس‌جمهوری با قدردانی از مواضع اصولی و حمایت‌های چین در موضوع برجام از جمله در مذاکرات اخیر وین، با اشاره به ضرورت لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران و تسریع در تکمیل رآکتور اراک وفق برجام، ضرورت همکاری نزدیک دو کشور در موضوع‌های بین‌المللی برای مقابله با جنگ سرد و ائتلاف‌سازی آمریکا و متحدان غربی آن علیه کشورهای مستقل از جمله ایران و چین را مورد تأکید قرار داد.

رئیس‌جمهوری چین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، روابط با ایران را راهبردی و در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و بر تلاش برای اجرایی و عملیاتی شدن توافق‌های دو کشور در اسرع وقت تأکید کرد.

شی جین پینگ با اشاره به انجام مذاکرات برجام در وین با تأکید بر اینکه پکن همواره از برجام به‌عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی و اجرای کامل آن حمایت کرده و خواهد کرد، گفت: آمریکا نمی‌تواند هر زمان که خواست از برجام خارج شود یا دوباره به آن بازگردد، لغو همه‌ تحریم‌ها علیه ایران برای بازگشت آمریکا به برجام ضروری است.

کد خبر 316649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =