تعمیرات اساسی واحد تقطیر جنوبی پالایشگاه نفت تهران آغاز می‌شود

رئیس برنامه‌ریزی، کنترل و نگهداری تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت تهران گفت: واحد تقطیر جنوبی شرکت پالایش نفت تهران در بازه زمانی ۲۱ روز کاری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تعمیرات اساسی می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از پالایشگاه نفت تهران، محمدقربان فیض‌آبادی در این باره افزود: پیشگیری از خرابی‌ها و افزایش دوره بهره‌برداری از تجهیزات و قابلیت کارکرد اطمینان آنها، تعمیرات اساسی دوره‌ای واحدهای عملیاتی تقطیر در اتمسفریک، خلأ، گاز مایع و مراکس شماره یک از تاریخ ۲۰ خردادماه به مدت ۱۸ روز کاری و تعمیراتی بدون در نظر گرفتن زمان‌های عملیاتی با هدف بازرسی، اصلاح و بهبود جنبه‌های ایمنی همه دستگاه‌ها و تجهیزات در این عملیات اجرایی می‌شود.

وی درباره اقدام‌های مهم در این تعمیرات اساسی گفت: تعویض پکینگ (Packing) تعدادی از بسترهای برج‌های ۱۵۱ و ۱۰۲، تعویض ۵۰ درصد بدنه و سقف کوره ۱۰۱ که مسیر بحرانی این تعمیرات اساسی است، تعویض تیوب نمونه در قسمت تشعشع و جابه‌جایی کوره‌های ۱۰۱ و ۱۵۱ و ۱۰۲ تعویض ظرف V-۱۵۲، نوسازی مسیر آب کولینگ شمال و غرب واحد، نصب مبدل جدید E-615 و تعمیر  ۷۵ دستگاه مبدل حرارتی در واحد تقطیر و انجام تعداد ۲۰۰ دستورکار عملیاتی افزون بر درخواست و دستور کارهای بازرسی فنی، زیر نظر مهندسان خدمات فنی و مهندسی و بهره‌برداری و تعمیرات از مهم‌ترین اقدام‌ها در این تعمیرات اساسی است.

 رئیس برنامه‌ریزی، کنترل و نگهداری تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت تهران ادامه داد: تمامی نیروهای حاضر در تعمیرات اساسی، دوره‌های آموزشی OSHA و معاینات دوره‌ای لازم را دیده و در جلسات T.B.M حضور خواهند داشت و به‌صورت ۲۴ ساعته در دو نوبت‌کاری، تعمیرات اساسی پیش رو را انجام خواهند داد. با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور از نظر شیوع ویروس کرونا، همه تلاش و کوشش بر اساس رعایت پروتکل های بهداشتی است و از حضور حداکثری در موقعیت‌های کاری تا حد امکان جلوگیری می‌شود.

فیض‌آبادی درباره ظرفیت پالایشی واحدهای تحت تعمیرات اساسی تصریح کرد: این واحدهای عملیاتی وظیفه پالایش ظرفیت ۱۲۵ هزار بشکه نفت خام را روزانه برای ادامه فعالیت‌های پالایش واحدهای پایین‌دستی بر عهده دارند که محصولات آن شامل گاز مایع، بنزین سبک و سنگین، نفتا، نفت سفید و دیزل، ته‌مانده اتمسفریک، خوراک واحد آیزوماکس، خوراک روغن‌سازی‌ها، وکیوم باتوم است.

وی گفت: به‌طور کلی مأموریت ما انجام ایمنی کارها به‌صورت کیفی و با دقت، در زمان مقرر تعیین‌شده طبق بودجه مصوب است.

رئیس برنامه‌ریزی، کنترل و نگهداری تعمیرات اساسی شرکت پالایش نفت تهران با بیان اینکه پالایشگاه نفت تهران قدمت ۵۰ ساله دارد، افزود: تعمیرات اساسی که در پالایشگاه‌های نفت از جمله پالایشگاه نفت تهران انجام می‌شود،  تعمیرات پیشگیرانه است، به‌گونه‌ای که با افزایش ضریب ایمنی، خللی در فرآیند تولید آنها ایجاد نشود.

فیض‌آبادی هدف و فلسفه انجام تعمیرات اساسی را نگهداشت تجهیزات، تداوم تولید، جلوگیری از خرابی‌ها، افزایش عمر تجهیزات و کاهش ضریب خطرپذیری واحدهای پالایشگاه برشمرد.

بر پایه این گزارش، تعمیرات اساسی واحد تقطیر شرکت پالایش نفت تهران پیش‌تر سه سال یک‌بار انجام می‌شد، اما هم‌اکنون به‌دلیل روزآمدی تجهیزات فنی و پالایشگاهی آن، هر چهار سال یک‌ بار انجام می‌شود.

کد خبر 317001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =