کاهش ریسک حفاری اکتشافی و توسعه در میدان ابوذر

اجرای پروژه مطالعه پیشرفته ژئوفیزیکی میدان ابوذر و نتایج حاصل از آن، به کاهش ریسک‌های حفاری اکتشافی و توسعه در این میدان منتهی شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، مهدی توکلی، سرپرست پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: پروژه مطالعه پیشرفته ژئوفیزیکی میدان ابوذر با هدف شناسایی توزیع سنگ و سیال مخزن با استفاده از روش‌های نو وارون‌سازی پیش از برانبارش لحظه‌ای با راهبری همکاران اداره مدیریت طرح‌های اکتشافی و اداره پژوهش و فناوری از سوی گروه اجرایی پژوهشگاه صنعت نفت به انجام رسید.

وی افزود: مطالعات انجام‌شده و نتایج به‌دست‌آمده در تکمیل و افزایش قطعیت مدل مخزنی موجود در میدان ابوذر بسیار مؤثر بود و قطعاً در پروژه حفاری مخزن آسماری میدان ابوذر در خردادماه امسال که امکان تولید نفت در لایه آسماری بالایی میدان ابوذر را برای نخستین بار در این میدان محقق کرد، تأثیرگذار واقع شد

سرپرست پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح پژوهشی را رفع ابهام‌های موجود در سازندهای تولیدی میدان ابوذر با تمرکز بر لایه آسماری اعلام کرد و گفت: با توجه به شناسایی رخساره‌های لرزه‌ای، ابهام‌های موجود در فواصل دور از نقاط چاهی برطرف شده و ریسک حفاری اکتشافی و توسعه در این میدان کاهش یافته است.

توکلی اعلام کرد: استفاده از روش‌های نو ژئوفیزیکی به‌ویژه انجام هم‌زمان و تلفیق چند روش مطالعه کمّی داده‌لرزه‌ای از جمله وارون‌سازی پیش از برانبارش هم‌زمان، کشسان تعمیم‌یافته، آنالیز و مطالعه تغییرات دامنه در برابر دور افت پس از تکمیل و تصحیح نگاره‌های چاهی با روش‌های مختلف از جمله شبکه‌های عصبی، فیزیک سنگ و... به‌منظور شناسایی مشخصه‌های سنگ و سیال مخزن (تفکیک سنگ و سیال) برای نخستین بار در این میدان انجام شده است.

به گفته وی، مزیت دیگر این طرح استفاده از نگاره‌ها و داده‌های موجود برشی و نشانگرهای لرزه‌ای وابسته به آن در شناسایی و توصیف محدوده سنگ‌شناسی و سیال در سازندهای غار و آسماری بالایی بوده است، همچنین بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، ریسک فعالیت‌های اکتشافی و توسعه‌ای در محدوده مخازن میدان ابوذر کاهش یافته و اتلاف هزینه‌ها در فاز حفر چاه اکتشافی، همچنین اتلاف زمان در تعیین برنامه توسعه‌ای حفر چاه‌های جدید تا حد قابل توجه‌ای کاهش یافته است.

کد خبر 318494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =