۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی رونمایی می‌شود

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به اینکه ۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشران این صنعت آماده رونمایی است، گفت: با سرمایه‌گذاری‌های کوچک در این طرح‌ها، درآمدزایی و اشتغال‌زایی پایداری برای کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، سیدامید شهیدی‌نیا در مصاحبه با «رادیو اقتصاد ایران» با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی ارزش افزوده بالایی دارد، اظهار کرد: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی توسعه زنجیره محصولات پایین‌دستی در شهرستان ماهشهر را به‌عنوان راهبردی کاربردی در اولویت قرار داده است.

وی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را در برگیرنده یک‌سوم ظرفیت صنایع پتروشیمی کشور دانست و گفت: توسعه این صنعت طی دو دهه گذشته، رشد مطلوبی برای جهش تولید داشته است و بر اساس چشم‌انداز تعریف شده تا پایان امسال حجم تولید صنایع پتروشیمی در کشور باید به ۱۰۰ میلیون تن برسد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اظهار کرد: تولید صنایع پتروشیمی برابر با چشم‌اندازهای تعریف‌شده باید تا پایان سال ۱۴۰۴ به ۱۳۵ میلیون تن برسد که در صورت تحقق برنامه‌ریزی‌ها، بخش مهمی از نیاز صنعت پتروشیمی به تولید مواد پایه تأمین می‌شود.

شهیدی‌نیا ادامه داد: توسعه زنجیره محصولات پایین‌دستی پتروشیمی بر اساس نیاز صنایع داخلی انجام می‌شود تا از این طریق ضمن کاهش وابستگی کشور به واردات برخی کالاها، روند صادرات تولیدات این صنایع (طرح‌های سرمایه‌گذاری با محوریت پتروشیمی) را بیش از پیش فراهم کند.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تکمیل زنجیره اصلی مواد پایه پتروشیمی طرح‌های پیشران این صنعت را تعریف کرده است، گفت: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به‌واسطه ظرفیت‌های موجود، محوری‌ترین منطقه برای اجرای این طرح‌ها به شمار می‌آید.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: راهبرد اصلی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ادامه ایجاد زیرساخت‌های موجود، به‌کارگیری ظرفیت‌های لازم مانند زمین، خوراک، مواد اولیه مانند گاز، آب، برق و دیگر امکانات برای احداث و بهره‌برداری از این طرح‌های سرمایه‌گذاری است.

شهیدی‌نیا با اشاره به برگزاری نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر از سوم تا پنجم آبان‌ماه در جزیره کیش عنوان کرد: در این نمایشگاه با هدف جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از ۲۰ طرح پیشران سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی رونمایی می‌شود.

وی اجرایی شدن این طرح‌ها را سبب توسعه زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی در کشور دانست و گفت: بی‌شک با توجه به ویژگی این‌گونه طرح‌ها، درآمد و فرصت‌های اشتغالزایی پایداری برای کشور ایجاد می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ظرفیت‌های بازار بورس را یکی از بازارهای اصلی سرمایه در کشور برشمرد و گفت: این بازار در توسعه و رشد اقتصادی کشور نقش مؤثری دارد که باید با استفاده از ظرفیت‌های آن در مسیر ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کاربردی شود.

شهیدی‌نیا با اشاره به اینکه مقدار سرمایه‌گذاری برای طرح‌های پیشران تعیین‌شده در سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برخلاف صنایع پایه و میانی، نیازمند حجم زیادی از منابع مالی نیست، ادامه داد: از شرکت‌های فعال در بازار بورس دعوت می‌شود در کنار دیگر هلدینگ‌های اصلی صنایع پتروشیمی، با جذب سرمایه‌های مردمی، منابع لازم برای احداث طرح‌های پیشران این حوزه را تأمین و مدیریت کنند.

کد خبر 322791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =