همکاری تنگاتنگ ایران و الجزایر در جی‌ئی‌سی‌اف و اوپک ادامه می‌یابد

وزیر نفت ضمن تبریک به نماینده الجزایر به‌عنوان دبیرکل جدید جی‌ئی‌سی‌اف گفت: الجزایر و ایران مانند همیشه به همکاری تنگاتنگ در جی‌ئی‌سی‌اف و اوپک ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی شامگاه سه‌شنبه (۲۵ آبان‌ماه) پس از پایان بیست‌وسومین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) اظهار کرد: تلاش‌های دیپلماتیک بسیار زیادی برای احراز پست دبیرکلی از سوی ایران صورت گرفت، اما به‌دلیل اینکه ایران دو دوره (چهار سال) سمت دبیرکلی مجمع را در اختیار داشته است، شرایط بسیار دشوارتری را نسبت به دیگر رقبایی که تاکنون این پست را احراز نکرده بودند، داشتیم.  

وی افزود: فراموش نکنیم که مجمع صادرکنندگان گاز ۱۱ عضو دارد که تاکنون فقط دو عضو آن یعنی روسیه و ایران توانسته‌اند سمت دبیرکلی را به‌دست آورند.

وزیر نفت با بیان اینکه پس از مذاکرات و گفت‌وگوهای فراوان، نماینده الجزایر به‌عنوان دبیرکل جدید مجمع برای مدت دو سال انتخاب شد، تصریح کرد: از این مسئله خوشحالم که کشور دوست و برادر ما الجزایر که همیشه در سازمان‌های بین‌المللی از جمله اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و جی‌ئی‌سی‌اف همگام و همراه بودیم این سمت را به‌دست آورد و از همین جا تبریک صمیمانه خود را اعلام و برای دبیرکل جدید آرزوی موفقیت دارم.

اوجی با تأکید بر اینکه الجزایر و ایران مانند همیشه به همکاری تنگاتنگ در جی‌ئی‌سی‌اف و اوپک ادامه خواهند داد، افزود: در این باره صحبت‌های سازنده‌ای هم با همتای الجزایری خود داشته‌ام و نتایج خوبی را از این همکاری متصورم.

محمد حامل ۶۴ ساله ۳۹ سال تجربه فعالیت در حوزه‌های مختلف انرژی دارد. وی با مدرک مهندسی معدن و اقتصاد هم‌اکنون مشاور ارشد محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر است، بیش از پنج سال فعالیت به‌عنوان مشاور ارشد دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هفت سال حضور در سمت ریاست دپارتمان مطالعات انرژی اوپک در سوابقش به چشم می‌خورد.

کد خبر 449002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =