ظرفیت بارگیری میعانات گازی پارس جنوبی افزایش یافت

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی از بارگیری نخستین محموله یک‌میلیون بشکه‌ای میعانات گازی از طریق گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با بهره‌برداری رسمی از چهارمین گوی شناور پارس جنوبی، ظرفیت بارگیری میعانات گازی از پالایشگاه‌های سایت ۲ این منطقه افزایش یافت.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، سیدحسین عظیمی صبح امروز (یکشنبه، ۳۰ آبان‌ماه) پس از پایان بارگیری نخستین محموله میعانات گازی از موقعیت دریایی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی در پهنه آبی خلیج فارس اظهار کرد: با بهره‌برداری از گوی شناور چهارم پارس جنوبی افزون بر بالا رفتن ظرفیت بارگیری میعانات گازی در پایانه صادراتی سایت ۲، انعطاف‌پذیری عملیاتی افزایش می‌یابد و سبب تولید پایدار گاز و میعانات گازی در سایت ۲ پارس جنوبی در زمستان پیش رو خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرآیند انتقال نخستین محموله میعانات گازی از گوی شناور فاز ۱۹ سه شبانه‌روز  طول کشید، اظهار کرد: در این عملیات میعانات گازی از طریق یک رشته خط لوله ۳۶ اینچ از ایستگاه میترینگ به گوی شناور منتقل می‌شود.

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی با یادآوری اینکه احداث این خط لوله در نزدیک ساحل با روش حفاری افقی برای نخستین بار در کشور انجام شده است، بیان کرد: امکان کنترل و پایش عملیات بارگیری از طریق سامانه‌های مستقر در ایستگاه میترینگ خشکی و بدون نیاز به حضور نفرات بر روی گوی شناور فراهم شده است.

راه‌اندازی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی

عظیمی با اشاره به اینکه تا پیش از این میعانات گازی تولیدی از پالایشگاه‌های منطقه پارس ۲ فقط امکان بارگیری از طریق گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی را داشتند، اظهار کرد: با راه‌اندازی چهارمین گوی شناور پارس جنوبی، امکان تعمیرات دوره‌ای هر دو گوی شناور مستقر در بخش فراساحل پالایشگاه‌های منطقه پارس ۲ نیز فراهم شده است.

وی ظرفیت بارگیری میعانات‌گازی از چهارمین گوی شناور پارس جنوبی را تا ۷ هزار مترمکعب در ساعت عنوان کرد و افزود: بهره‌برداری از این سازه دریایی در فاصله تقریبی ۷ کیلومتری از ساحل و عمق حدود ۵۰ متری از بستر دریا امکان پهلوگیری نفتکش‌های عظیم‌الجثه در کنار گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی را میسر کرده است.

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی بهره‌برداری از چهارمین گوی شناور انتقال میعانات گازی پارس جنوبی به‌عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار و دارای حساسیت ویژه شرکت ملی نفت ایران نام برد و گفت: راه‌اندازی گوی شناور چهارم پارس جنوبی سبب تنوع‌بخشی به مبادی صادراتی میعانات گازی پارس جنوبی می‌شود.

کد خبر 449138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =