تامین برق تأسیسات نفت و گاز از نیروگاه‌های خصوصی

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب موفق شد برای نخستین‌ بار برق مورد نیاز تعدادی از تأسیسات نفت و گاز خود را از طریق امضای قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی تأمین کند.

به گزارش شانا به نقل از مناطق نفت‌خیز جنوب، غلامرضا نورانی، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بیان کرد: این قرارداد طبق مصوبه هیئت وزیران و ابلاغ وزیر نیرو مبنی بر الزام تأمین برق تمامی مشترکان برق با قدرت بیش از ۵ مگاوات به یکی از روش‌های خرید انرژی از بازار بورس انرژی، امضای قرارداد دوجانبه با عرضه‌کنندگان (نیروگاه‌های) خصوصی یا احداث نیروگاه اختصاصی به امضا رسید.

وی افزود: بر این اساس شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به‌عنوان یکی از پنج شرکت بهره‌بردار زیرمجموعه مناطق نفت‌خیز جنوب با طی مراحل مختلف کار و انجام بررسی‌های فنی، اقتصادی، مالی و حقوقی و عقد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های خصوصی، ۴ مگاوات از برق مورد نیاز تأسیسات خود را تأمین کرد.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: تأمین برق از طریق قراردادهای دوجانبه سبب کاهش قابل ملاحظه  هزینه‌های تأمین انرژی الکتریکی (کاهش بیش از ۵۰ درصد) در مقایسه با تأمین انرژی الکتریکی از وزارت نیرو با قیمت بازار عمده فروشی خواهد شد.

نورانی ادامه داد: از مزایای دیگر این قراردادها این است که در صورت پایین بودن مقدار برق مصرفی نسبت به قدرت قراردادی، مشترک برق قادر خواهد بود درخواست خود را به وزارت نیرو برای کاهش سقف دیماند (درخواست) قراردادی تا میزان مصرف واقعی خود ارائه کند. به این ترتیب هزینه‌های ترانزیت برق و در نتیجه مبلغ صورت‌حساب برق مصرفی بسیار کاهش می‌یابد.

وی گفت: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با امضای قرارداد دوجانبه و درخواست کاهش سقف دیماند قراردادی به وزارت نیرو، توانسته است ماهانه درباره اشتراک‌های میدان نفتی بینک، نرگسی و ان‌جی‌ال ۱۳۰۰ هزینه انرژی الکتریکی را به نصف و هزینه ترانزیت برق را به یک‌سوم کاهش دهد که این مقدار صرفه‌جویی در شرایط سخت اقتصادی کنونی کار بسیار ارزشمندی است.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران درصدد است این اقدام را برای دیگر اشتراک‌های بالای ۵ مگاوات خود انجام دهد و از مزایای این روش تأمین برق استفاده بیشتری کند.

کد خبر 449982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =