کاهش ۱۵ درصدی مصرف مازوت نیروگاه‌ها در هفته گذشته

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: مقدار مصرف مازوت نیروگاه‌های کشور در پی مدیریت مصرف انرژی از سوی مشترکان و افزایش سهمیه گاز نیروگاه‌ها، حدود ۱۵ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، روند تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از دغدغه‌های اصلی صنعت برق به‌ویژه در فصل زمستان است، زیرا به‌دلیل افزایش میزان مصرف در بخش خانگی، تجاری و اداری، کار سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

هرچه میزان مصرف گاز در بخش خانگی افزایش یابد، امکان سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها کمتر می‌شود و بر همین اساس نیروگاه‌ها به سمت استفاده از سوخت جایگزین گازوئیل و مازوت می‌روند.

چندی پیش هم، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفته بود: گرچه اولویت نخست نیروگاه‌ها استفاده از سوخت گاز است، اما در مواقع اضطرار سوخت پشتیبان که همان گازوئیل است، استفاده خواهد شد.

وی اظهار کرد: سوخت مازوت در تهران استفاده نمی‌شود، زیرا مخزن ذخیره این نوع سوخت چندسالی است که از سوی مراجع قضایی پلمب شده است و امکان استفاده ندارد.

اما مدیرعامل شرکت برق حرارتی در تازه‌ترین اظهارنظر خود گفته است که مقدار مصرف مازوت نیروگاه‌های کشور در پی مدیریت مصرف انرژی توسط مشترکان و افزایش سهمیه گاز نیروگاه‌ها، حدود ۱۵ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

بر پایه گزارش شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران، طرزطلب افزود: در شرایط موجود اگر بنا باشد فقط از نیروگاه‌های گازسوز استفاده و به سمت بهره‌گیری از سوخت مایع نرویم، مجبوریم نیمی از نیروگاه‌های شبکه را خاموش کنیم.

وی ادامه‌ داد: به هیچ عنوان تمایلی به مصرف مازوت در نیروگاه‌های کشور نداریم، اما براساس مصوبه‌های نهادهای بالادستی برای حفظ امنیت شبکه برق کشور باید با تخصیص هر نوع سوختی برق مورد نیاز مشترکان را تأمین کنیم، از این رو با کاهش دمای هوا و در پی آن افزایش مصرف گاز بخش خانگی ناچار به استفاده از سوخت جایگزین برای جبران کمبود گاز تحویلی به نیروگاه‌ها به‌منظور تولید برق نیروگاه‌های حرارتی هستیم.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: استفاده از مازوت به هیچ‌وجه برای نیروگاه‌ها به صرفه نیست، زیرا استفاده از این سوخت افزون بر خسارت‌های زیست‌محیطی، موجب بالا رفتن اصطکاک و هزینه‌های تعمیر نیروگاه‌ها می‌شود. وقتی نیروگاه‌ها به جای گاز، سوخت مایع استفاده می‌کنند، هزینه تعمیرات آنها چند برابر افزایش می‌یابد.

طرزطلب اظهار کرد: تولید گاز کشور مقدار مشخص و بالایی است، اما مصرف ما به‌ویژه در بخش خانگی بسیار بالا و در فصل سرد سال قابل قیاس با بسیاری از کشورهای جهان نیست، بنابراین با کاهش سهمیه گاز نیروگاه‌ها مجبوریم یا خاموشی بدهیم یا برای تولید برق مورد نیاز مشترکان از سوخت جایگزین استفاده کنیم.

۲۷ آبان‌ماه امسال، ساناز جعفرزاده، مسئول محیط زیست شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران گفته بود: سوخت اصلی همه نیروگاه‌های ایران گاز است، اما نیروگاه‌های بخار می‌توانند از مازوت به‌عنوان سوخت دوم استفاده کنند.

کد خبر 450333

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =