همکاری‌های خوبی برای اجرایی شدن قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز انجام شد

رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ترکمنستانی خود گفت: در زمینه روابط گازی و اجرایی شدن سوآپ گازی ترکمنستان - آذربایجان از ایران، همکاری‌های مطلوبی شده است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی، امروز (دوشنبه، ۲۲ آذرماه) در گفت‌وگوی تلفنی با قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان با تشکر از میزبانی این کشور برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، گفت: در زمینه همکاری‌های گازی و اجرایی شدن سوآپ گازی ترکمنستان - آذربایجان از ایران گام‌های خوبی برداشته شده است.

وی بر همکاری‌های مشترک در زمینه حمل‌ونقل و ترانزیت کالا بین دو کشور تأکید کرد و افزود: با تلاش سران دو کشور اقدام‌های خوبی در زمینه تقویت روابط مرزی انجام شده است و با پیگیری دو کشور می‌توان برخی موانعی که وجود دارد برداشته شود.

رئیس‌جمهوری درباره همکاری‌های علمی و فناوری بین تهران - عشق‌آباد، تصریح کرد: در سفر به ترکمنستان تعدادی از محصولات دانش‌بنیان ایران در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی به کشور ترکمنستان اهدا شد تا بتوانیم همکاری‌های خوبی در زمینه‌های دانش‌بنیان و پزشکی داشته باشیم.

رئیس‌جمهوری ترکمنستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت همکاری‌ها بین کشورهای همسایه، گفت: روابط بین ترکمنستان و ایران، با تمدن هزار ساله باید در قالب همکاری‌ در سازمان‌های بین‌المللی نیز ادامه یابد.

قربان‌قلی بردی محمداف، قرارداد سوآپ گازی بین آذربایجان و ترکمنستان از خاک ایران را مهم دانست و خواستار ایجاد کمیسیون مشترک همکاری در این زمینه میان سه کشور شد.

وی با تأکید بر حمایت مشترک از توسعه روابط دوجانبه بین ایران و ترکمنستان، اظهار کرد: دولت‌های ایران و ترکمنستان برادر هستند و من برای کشور ایران آرزوی آبادانی و صلح دارم.

کد خبر 450281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =