۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
  • کد خبر: 454207
بیانیه بیست‌وششمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در بیست‌وششمین نشست خود بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای حفظ توازن بازار نفت تأکید کردند.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بیست‌وششمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک امروز (چهارشنبه، ۱۱ اسفندماه) به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

در این نشست که بر اساس رایزنی داخلی توسط اوپک و کشورهای غیر اوپک تولیدکننده نفت شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری (DoC) برگزار شد، یادآور شد که مبانی کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن نشان می‌دهد بازار توازن مناسبی دارد و نوسان‌های کنونی ناشی از تغییر بنیان‌های بازار نیست، بلکه ناشی از تحولات ژئوپلیتیک کنونی است.

پس از جمع‌بندی رسمی بیست‌وششمین نشست وزیران اوپک و غیراوپک (ONOMM) کشورهای تولیدکننده نفت اوپک‌پلاس بر موارد زیر تأکید کردند:

۱. تصمیم‌ دهمین نشست وزیران کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (۱۲ آوریل ۲۰۲۰) که پس از آن در نشست‌های بعدی از جمله در نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس (۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱) هم تأیید شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.

۲. برنامه تسهیل توافق کاهش تولید و سازوکار تعدیل ماهانه تولید - که در نوزدهمین نشست وزیران اوپک پلاس تصویب شده بود - دوباره تأیید و بر اساس آن مقرر شد مجموع عرضه ماهانه اوپک‌پلاس در مارس ۲۰۲۲ نیز ۴۰۰ هزار بشکه در روز و بر اساس جدول زیر افزایش یابد.

بیانیه بیست‌وششمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

۳. بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و سازوکار جبران تخطی‌ها دوباره تأکید و فرصت ایجادشده برای جبران تخطی‌ها تا پایان ژوئن ۲۰۲۲ تمدید شد. کشورهای خاطی باید برنامه‌های جبرانی خود را بر اساس بیانیه پانزدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک ارائه دهند.

۴. در پایان مقرر شد بیست‌وهفتمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (اوپک‌پلاس) ۳۱ مارس ۲۰۲۲ (۱۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) برگزار شود.

کد خبر 454207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =