۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵
  • کد خبر: 314892
بیانیه پانزدهمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

پانزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک‌پلاس امروز (پنجشنبه، ۱۲ فروردین‌ماه) با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، پانزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) امروز (پنجشنبه، ۱۲ فروردین‌ماه) به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه از طریق ویدئوکنفرانس و حضور ۲۳ کشور عضو با انتشار بیانیه‌ای به‌ کار خود پایان داد.

در این نشست بر تأثیر مثبت توافقنامه همکاری (DoC) در حمایت از توازن دوباره بازار جهانی نفت تأکید شد. این نتایج با تصمیم‌های تاریخی گرفته‌شده در دهمین نشست (فوق‌العاده) اوپک و غیر اوپک در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ برای تعدیل روند رو به پایین تولید کل نفت خام و تصمیم‌های بعدی آن همسو بوده است.

وزیران انرژی اوپک و غیراوپک از سیاست محتاطانه عربستان سعودی برای حفظ کاهش داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود در ماه آوریل ۲۰۲۱ و برای سومین ماه پیاپی قدردانی کردند.

در این نشست ضمن تأکید بر ادامه پایبندی به روند توافق‌شده در دوازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک (در دسامبر ۲۰۲۰) برای برگزاری ماهانه نشست‌های وزیران اوپک و غیر اوپک، تصویب شد که سطح تولید در ماه‌های مه، ژوئن و ژوئیه ۲۰۲۱ به‌تدریج تعدیل شود. این تعدیل تولید باید با ارزیابی شرایط بازار صورت گیرد و تعدیل ماهانه تولید نباید بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس گزارش ماهانه کمیته فنی مشترک (JTC)، از جمله داده‌های مربوط به تولید نفت خام در ماه فوریه را بررسی کردند.

آنها با مدنظر قرار دادن احیای شرایط بازار نفت در پی برنامه‌های واکسیناسیون جهانی و بسته‌های محرک اقتصادهای مهم جهان، یادآور شدند که نوسان‌های مشاهده‌شده در هفته‌های اخیر مستلزم ادامه رویکرد محتاطانه و هوشیارانه در نظارت بر تحولات بازار است.

در این نشست مشاهده شد که ذخیره‌سازی‌های نفتی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) در ماه فوریه برای هفتمین ماه پیاپی کاهش یافته، اما همچنان بالاتر از میانگین ۲۰۱۵-۲۰۱۹ بوده است.

در این نشست از عملکرد مثبت کشورهای شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری استقبال شد. پایبندی مجموع این کشورها در ماه فوریه ۲۰۲۱ به ۱۱۵ درصد رسیده است که سبب تقویت روند پایبندی بالای کشورهای شرکت‌کننده می‌شود.

این وزیران یادآور شدند که از زمان نشست کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در آوریل ۲۰۲۰ تا پایان ماه فوریه ۲۰۲۱، این کشورها ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته و سبب تعدیل عرضه جهانی نفت و تسریع در بازگرداندن تعادل به بازار نفت شده‌اند.

وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک از کشورهایی که برنامه جبرانی تخطی از تولید پیشین خود را ارائه داده‌اند و همچنان در حال جبران تولید بیش از سهمیه خود در توافق کاهش تولید هستند، قدردانی کردند. آنها  همچنین خواستار پایبندی کامل همه شرکت‌کنندگان برای رسیدن به هدف تعادل بازار و جلوگیری از تأخیر بی‌رویه این فرآیند شدند.

در همین زمینه، وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک با درخواست کشورهای متخلف مبنی بر تمدید مهلت جبران پایبند نبودنشان تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ موافقت کردند.

در این نشست از اعضایی که به سهمیه کاهش تولید خود پایبند نبوده‌اند خواسته شد تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ (۲۶ فروردین‌ماه) برنامه‌هایشان را برای جبران تخطی از سهمیه تولید به دبیرخانه اوپک ارائه دهند.

در این نشست از عربستان برای ارائه دو برنامه «طرح سبز سعودی» و «طرح سبز خاورمیانه» که نقش مهمی در تلاش‌های جهانی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارد، قدردانی شد و از تعهد ریاض برای انتقال دانش و به اشتراک گذاشتن تجربه‌های خود در این زمینه استقبال کرد.

صنعت نفت و گاز می‌تواند بخشی از راه‌حل تغییرات آب‌وهوایی باشد. اوپک منابع و تخصص مهمی دارد که می‌تواند به رفع چالش کاهش انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای کمک کند.

این سازمان راه‌های افزایش همکاری در این زمینه مهم را کشف خواهد کرد. رهبران کشورهای G20 پیش از این از راهبرد ارائه شده توسط عربستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی - اقتصاد چرخشی و چهار محور آن - کاهش، استفاده دوباره، بازیافت و حذف - به عنوان راه‌حلی جامع و متعادل برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای استقبال کرده‌اند.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس از نقش مشارکتی کمیته مشترک فنی و دبیرخانه اوپک در این نشست قدردانی کردند.

در این نشست مقرر شد نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) و شانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (هشتم اردیبهشت‌ماه) برگزار شود.

کد خبر 314892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =