فرآیند توسعه پالایشگاه‌های نفت معطل مذاکرات هسته‌ای نیست

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه توسعه صنعت پالایش کشور را در گرو توافقات هسته‌ای وین نمی‌دانیم، گفت: در ماه‌های اخیر تلاش شده است تأمین مالی پروژه‌های حیاتی کشور را از منابع مالی داخلی و بانک‌ها انجام دهیم.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری ظهر امروز یکشنبه (۱۵ اسفند) در آیین امضای تفاهم‌نامه تأمین منابع مالی احداث خط لوله مهرآران - فسا - شیراز (پارس)، با حضور وزیران نفت و اقتصاد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و بانک تجارت با بیان اینکه طراحی بنیادی و توسعه‌ای بعضی از پالایشگاه‌های نفت کشور پایان یافته است، گفت: در روزهای آینده امیدواریم مناقصه‌های توسعه بعضی از پالایشگاه‌های کشور در زمینه کاهش نفت کوره برگزار شود که امیدواریم بتوانیم در این طرح‌ها از ظرفیت مالی بانک‌های داخلی استفاده کنیم؛ همچنین مطالعات اولیه ساخت دو پالایشگاه نفت خام و میعانات گازی جدید در کشور در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه امسال در کشور شاهد هیچ‌گونه خاموشی برق در کشور نبودیم، گفت: ۱۸.۵ میلیارد لیتر سوخت مایع و ۷۰ میلیارد مترمکعب گاز و در مجموع معادل ۸۸.۵ میلیارد لیتر فرآورده نفتی به نیروگاه‌های کشور سوخت‌رسانی شده است، همچنین سالانه حدود ۶۵ میلیارد لیتر سوخت در بخش حمل‌ونقل و صنایع کشور استفاده می شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش سالانه ۸ درصدی مصرف برق کشور، گفت: به نظر می‌رسد ایران برای جبران این مقدار مصرف هر ۱۰ سال باید یک نیروگاه برق بسازد، بنابراین با توجه بازده ۳۸.۵ درصدی نیروگاه‌های کشور یکی از دغدغه‌های اصلی ما بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور است.

سالاری با تأکید بر اینکه توسعه صنعت پالایش کشور را در گرو توافق‌های هسته‌ای وین نمی‌دانیم، گفت: در ماه‌های اخیر تلاش شده تأمین مالی پروژه‌های حیاتی کشور را از منابع مالی داخلی و بانک‌ها انجام دهیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تأمین منابع مالی احداث خط لوله مهرآران - فسا - شیراز (پارس) یادآور شد: با اجرای این طرح ۸۰ میلیون لیتر به ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی کشور افزوده می‌شود.

کد خبر 454354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =