بهبود اقتصاد نفت و گاز در گرو تولید دانش‌بنیان است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بهبود اقتصاد نفت و گاز در گرو تولید دانش‌بنیان است، گفت: شرکت ملی نفت ایران از ظرفیت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در این زمینه بهره‌مند خواهد شد.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن خجسته‌مهر گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی و سخنرانی روز بعد، دریچه جدیدی از اقتصاد را مطرح کردند؛ جان کلام سخنان رهبری این بود که اقتصاد مواد و تولید ثروت‌آفرین محقق نمی‌شود مگر اینکه از مسیر دانش‌بنیان بودن عبور کند و تولیدی زیبنده ملت ایران است که دانش‌بنیان باشد.

 وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران و بخش بالادستی صنعت نفت، بخشی فناورمحور، سرمایه‌بر و درآمدزاست، افزود: اگر می‌خواهیم کاهش قیمت تمام شده داشته باشیم و هزینه‌ها را کاهش دهیم همانطور که رهبر انقلاب فرمودند باید اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در هفت سال آینده ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه‌های توسعه‌ای داریم که ۹۰ میلیارد دلار آن در بخش نفت و ۷۰ میلیارد دلار آن در بخش توسعه میدان‌های گازی خواهد بود.

 طراحی نقشه راه در ستاد تحول فناوری‌های دانش‌بنیان

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه در اواخر سال گذشته ستاد تحول فناوری‌های دانش‌بنیان در شرکت ملی نفت ایران راه‌اندازی شد، گفت: رهبر انقلاب در آن روزها بر فعالیت دانش‌بنیان در صنایع بزرگ به‌ویژه صنعت نفت تأکید کردند و ما در شرکت ملی نفت ایران به سرعت این بخش را راه‌اندازی و فعال کردیم و نقشه راه بخش بالادستی نفت در این ستاد طراحی خواهد شد.

 وی افزود: در همه قراردادهای توسعه‌ای، دانش‌بنیان کردن اقتصاد نفت و گاز را در نظر خواهیم گرفت.

 کوشش متفاوت و جهادی برای ساخت داخل کالا و تجهیزات

معاون وزیر نفت تصریح کرد: اقدام دیگری که باید انجام دهیم، کوشش متفاوت و جهادی برای ساخت داخل کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت است که در دستور کار ما قرار دارد زیرا صنعت نفت فناور محور است و اگر می‌خواهیم تحریم‌ها را خنثی کنیم باید در این مسیر گام برداریم.

خجسته‌مهر دیگر اقدام ملی و راهبردی را در زمینه بهبود تولید نفت و گاز و ازدیاد برداشت خواند و گفت: در این زمینه شاهد گسترش فعالیت‌ها در ابعاد مختلف خواهیم بود و در شرکت ملی نفت مراکز ازدیاد برداشت را گسترش خواهیم داد.

وی افزود: در اسفندماه برای احیای چاه‌های کم‌بازده و غیرفعال فراخوان دادیم و بیش از ۵۰ شرکت فناور در این بخش اعلام حضور کردند که در این بخش ظرفیت ۷۰۰ میلیون دلار پروژه وجود دارد.

سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در مناطق نفت‌خیز جنوب

معاون وزیر نفت افزود: ما یک سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در سال‌های آینده در مناطق نفت‌خیز جنوب خواهیم داشت که پیوست فناوری هم خواهد داشت.

خجسته‌مهر در پایان تصریح کرد: ان‌شاءالله بتوانیم با برنامه‌ریزی و اقدام‌های جهادی فرمایشات مقام معظم رهبری را به منصه ظهور برسانیم و بی‌شک این یک تکلیف در صنعت نفت به‌عنوان پیشتاز جهاد اقتصادی و یک مأموریت ملی و اولویت اساسی ما در شرکت ملی نفت ایران است.

کد خبر 454898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =