ثبت رکورد تازه بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه

مقدار برداشت گاز در دوره بازتولید سال ۱۴۰۰ از مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه D خانگیران به حدود ۲ میلیارد و ۷۹ میلیون مترمکعب رسید که با گذر از رکورد سال ۹۹ حدود چهار درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی، احمد رجبی درباره رکوردشکنی بازتولید گاز از مخزن شوریجه گفت: با توجه به طولانی شدن فصل سرد سال ۱۴۰۰ و همسو با تأمین گاز مورد نیاز شبکه سراسری گاز، بازتولید گاز از این مخزن تا دهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ادامه یافت و منجر به دستیابی به این رکورد شد.

وی درباره اهداف اجرای گام نخست طرح ذخیره‌سازی گاز در سازند مخزن شوریجه D میدان گازی خانگیران افزود: این طرح به‌منظور تزریق روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب گاز سبک طبیعی در هشت ماه سال و بازتولید روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب در چهار ماه سرد سال اجرا شده است، همچنین در گام دوم امکان ذخیره‌سازی روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در فصل گرم و برداشت روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب در چهار ماه سرد سال فراهم می‌شود.

مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تصریح کرد: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان محور تولید گاز در کشور که وظیفه تولید صیانتی از بخش عمده مخازن گازی در مناطق خشکی ایران را به‌عهده دارد، به‌عنوان نخستین شرکت تولید گاز خشکی وظیفه بهره‌برداری از دو مخزن ذخیره‌سازی گاز را به‌عهده دارد که در مجموع روزانه حدود ۲۵ میلیون مترمکعب گاز در فصل سرد از این دو مخزن تولید و وارد شبکه سراسری گازی می‌شود.

مخزن شوریجه D در فاصله ۴۰ کیلومتری شهرستان سرخس از مناطق عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق از شرکت‌های تابع شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است. این شرکت مسئولیت بهره‌برداری از دو میدان خانگیران و گنبدلی در سرخس برای تأمین خوراک پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد برای مصارف استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، سمنان و واحد پتروشیمی خراسان و سوخت نیروگاه نکا در شمال کشور را به‌عهده دارد.

کد خبر 455266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =