۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
  • کد خبر: 455722
تعطیلی میدان نفتی لیبی در پی بن‌بست سیاسی

میدان نفتی الفیل لیبی در بحبوحه بن‌بست سیاسی این کشور بر سر نخست‌وزیری تعطیل شد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، یک منبع آگاه اعلام کرد که تولید و صادرات نفت میدان الفیل لیبی پس از تجمع معترضان در این میدان متوقف شده است، معترضان خواستار برکناری عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر این کشور هستند.

تعطیلی این میدان غربی که حدود ۶۵ هزار بشکه در روز نفت خام تولید می‌کند، تازه‌ترین مورد از مجموعه اختلال‌هایی است که صنعت نفت این کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را در بحبوحه تشدید بحران سیاسی تحت تأثیر قرار داده است.

براساس داده‌های جمع‌آوری‌شده ازسوی بلومبرگ، تولید نفت خام لیبی در سال جاری میلادی کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به سال ۲۰۲۱ (با تولید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز) کاهش یافته است. این کاهش میلیون‌ها دلار درآمد از دست رفته را به این کشور تحمیل می‌کند و درست زمانی در حال روی دادن است که به‌دلیل محدودیت عرضه در بازار جهانی نفت، قیمت نفت خام برنت در پی حمله روسیه به اوکراین به بالای ۱۱۰ دلار برای هر بشکه رسیده است.

الفیل در نزدیکی میدان شراره، بزرگ‌ترین میدان لیبی، واقع شده است و نفت آن به‌طور معمول از پایانه‌های زاویه و ملیتا منتقل می‌شود، مشخص نیست آیا محموله‌های این پایانه‌ها که هر دو دارای ذخیره‌سازی نفت هستند، کاهش می‌یابد یا خیر.

اوایل ماه جاری میلادی، نمایندگان خلیفه حفتر، فرمانده شورشیان شرق لیبی، کمیته نظامی ملی را که برای اطمینان از برقراری آتش‌بس بود، ترک کردند، آنها همچنین اعلام کردند که حفتر باید جلو صادرات نفت را بگیرد.

کد خبر 455722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =